Cloud Broker sprzeda chmurę

0

W sprawach finansowych, ubezpieczeniowych czy w przypadku pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, bardzo często zgłaszamy się do brokera, któremu powierzamy doradztwo we wspomnianych obszarach. W związku z zainteresowaniem technologią cloud computing, do Polski wkracza również funkcja doradcy w zakresie usług w chmurze, znanego na zachodzie jako Cloud Broker.

Raporty i prognozy rynku IT są dla chmury obliczeniowej bardzo korzystne. Tendencja do przechodzenia na usługi w modelu cloud computing jest widoczna i wynika z coraz większej wiedzy o tej technologii oraz świadomości jej zalet, takich jak mobilność czy niskie koszty wdrożenia. Ze względu na różnice potrzeb i oczekiwań klientów zależne od wielkości firmy, ilości zatrudnionych pracowników i innych czynników, rozwiązania te muszą być dobierane z największą precyzją.

Zatem gdzie szukać usług w chmurze, które będą dokładną odpowiedzią na nasze potrzeby? Jedna droga prowadzi bezpośrednio do dostawcy usług, wymaga ona jednak dokładnego researchu rynkowego – konieczności porównania ofert różnych firm pod względem kosztów czy oferowanych funkcjonalności. Szczególnie w przedsiębiorstwach z sektora MSP zadanie to może nastręczać pewne trudności. Osoba poszukująca idealnej oferty może nie posiadać dostatecznej wiedzy nt. nowych technologii, co poważnie utrudni wybór optymalnej z możliwych usług.

W tym przypadku z pomocą może przyjść Cloud Broker – pośrednik w sprzedaży rozwiązań w modelu chmurowym, osoba posiadająca odpowiednią wiedzę o tym sektorze rynku IT oraz znająca oferty różnych dostawców. Firma badawcza Gartner definiuje Cloud Brokera m.in. jako pośredniego dostawcę rozwiązań cloud computing. Jego rola koncentruje się głównie na kompleksowej pomocy i doradztwie w wyborze najlepszej z możliwych ofert rynkowych.

W gronie partnerów Focus Telecom Polska są firmy, które już dzisiaj z powodzeniem można nazwać Cloud Brokerami. To pośrednicy w wyborze rozwiązań w modelu cloud computing, współpracujący z kilkoma dostawcami rozwiązań IT w chmurze – mówi Monika Jóźwiak, Kierownik Sprzedaży Pośredniej Focus Telecom Polska – zamierzamy posługiwać się pojęciem Cloud Broker w kontaktach z naszymi obecnymi i przyszłymi partnerami, których grono stale się powiększa. Szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia pośredników mogą okazać się szkolenia poświęcone nowościom rynku IT, które regularnie przeprowadzamy.

Cloud brokering wydaje się być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardzo zindywidualizowane rozwiązania w modelu cloud computing w przedsiębiorstwach. Gwarantując fachową pomoc z zakresu nowych technologii, ten rodzaj pośrednictwa znacznie odciąża przedstawicieli firm z konieczności zaawansowanej znajomości niezwykle dynamicznego rynku IT. Czy ten model doradztwa stanie się równie popularny co jego odpowiedniki w branży finansowej czy nieruchomości? Myślę, że właśnie w takim kierunku zmierza rynek rozwiązań chmurowych. Już wkrótce liczba dostawców usług w modelu cloud computing wzrośnie na tyle, że firmy świadczące usługi cloud brokeringu będą miały pełne ręce roboty. To świetny pomysł na biznes, a rozpoczynając go już teraz można nadać kierunek jego rozwoju w Polsce – wyjaśnia Monika Jóźwiak z Focus Telecom Polska.


Opracowane przez Focus Telecom Polska

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ