Według analityków IDC rynek opartych na pamięciach flash dysków SSD (Solid-State Disk) rozwija się bardzo szybko i dynamicznie. Do 2012 r. jego wartość co roku ma rosnąć o ok. 70%.
W 2007 r. światowy rynek dysków SSD dojrzał i osiągnął obroty na poziomie niemalże 400 mln USD. Według analityków IDC tempo jego wzrostu będzie stałe i do 2012 r. utrzyma się na poziomie 70%, zaś licząc w ilości sprzedanych napędów nawet więcej – 76% rocznie. Duży udział w rynku odbiorców utrzymają firmy, które obecnie są głównym motorem wzrostu, czyli wojsko, przemysł czy bardzo wymagające aplikacje. Ale przewidywany wzrost przyjdzie z nowych rynków, na które już wkrótce bardzo silnie napędy SSD wejdą.
Wraz z postępującym spadkiem cen pamięci NAND flash, wykorzystywanych w dyskach SSD, otwierają się rynki, gdzie ważna jest cena jednego gigabajta, ale równie ważne są takie parametry jak wydajność, niski pobór energii czy niezawodność. Taniejące dyski SSD – spełniające wszystkie te parametry – coraz częściej będą pojawiać się w komputerach osobistych, laptopach, czy multimedialnych przenośnych odtwarzaczach, ale także w zaawansowanych systemach pamięci masowych, gdzie jako najbardziej wydajny nośnik będą odpowiedzialne za przetwarzanie danych, do których potrzebny jest najczęstszy dostęp.
Ale rynek zwykłych twardych dysków raczej nie jest zagrożony. Według innego badania IDC, przy tak ogromnym wzroście ilości przetwarzanych, głównie multimedialnych danych, wartość rynku twardych dysków przez kilka najbliższych lat będzie rosła co roku o 9%. Wzrost ten zapewnią głównie stosowane w firmach systemy pamięci masowych, przenośne twarde dyski i nagrywarki z wbudowanym napędem. Dzięki nowym technologiom zapisu danych na talerzach dysków, pojemność napędów potroi się do 2012 r.