Wirtualne desktopy w wydaniu open source

0

Firma Ulteo udostępniła pierwszą wersję swojego oprogramowania open source umożliwiającego stworzenie infrastruktury wirtualnych desktopów.

Open Virtual Desktop to rozwiązanie, które umożliwia dostarczanie użytkownikom wirtualnego pulpitu czy zwirtualizowanych aplikacji. Klienci mają do wyboru korzystanie z bezpłatnej wersji Community Edition i poleganie na wsparciu społeczności lub wykupienie licencji Professional, w ramach której otrzymają rozszerzone wsparcie techniczne na różnym poziomie, w zależności od własnych wymagań.

Podczas testów w ciągu ostatnich kilku miesięcy Open Virtual Desktop obsłużył ponad 140 tysięcy sesji wirtualnych desktopów, a także był wykorzystywany przez kilka organizacji. Obecnie działa w środowisku Linux, a wkrótce spodziewana jest wersja do systemów Windows. Pozwala administratorom na centralne zarządzanie wirtualnymi desktopami, niezależnie jaki system operacyjny jest w nich zainstalowany. Firma pracuje także nad tym, żeby zintegrować jej produkt z takim rozwiązaniami, jak Microsoft Terminal Services, Hyper-V, Citrix XenApp, XenServer czy VMWare ESX.

Producent starał się jak najbardziej uprościć wdrożenie Open Virtual Desktop. Na urządzeniach klienckich nie trzeba instalować żadnego oprogramowania czy wprowadzać zmian w infrastrukturze. Dostęp do wirtualnego pulpitu umożliwia przeglądarka Internet Explorer 6.x, 7.x lub Firefox 2.x, 3.x. Wymagane są dwa serwery z Ubuntu 8.04.1/x86-32 Server. Jeden z serwerów służy jako Session Manager, a drugi jako Application Server. W środowisku produkcyjnym Ulteo zaleca korzystanie z dwurdzeniowych procesorów oraz 1GB w przypadku 20 użytkowników. Po zainstalowaniu oprogramowania na serwerach administrator musi tylko skonfigurować wirtualne desktopy. Firma udostępnia komplet dokumentacji, która wyjaśnia, jak zainstalować i skonfigurować to rozwiązanie. Ponieważ oprogramowanie ma otwarty kod źródłowy, można w nim wprowadzać własne zmiany, jeśli potrzebne są jakieś nowe funkcje.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ