VMware – debata o chmurze

0

We wtorek uczestniczyłem w debacie zorganizowanej przez firmę VMware. Temat? Oczywiście cloud computing. W spotkaniu oprócz dziennikarzy, reprezentujących branżę IT, wzięli udział Leszek Dunajski z firmy VMware, Paweł Pytlakowski z GTS Energis oraz Mirosław Kaliński reprezentujący Sygnity.

Punktem wyjścia do dyskusji był raport „VMware Cloud Adoption Study”. Ta dość obszerna publikacja zawiera wyniki badań przeprowadzonych przez IDG na zlecenie VMware. Swoim zasięgiem objęły one m.in. siedem krajów EMEA, niestety w tym gronie zabrakło Polski. Organizacje z regionu EMEA zamierzają przeznaczyć na rozwiązania chmurowe 31 procent budżetu IT (w porównaniu z 26 proc. w 2010 roku). Pięcioprocentowy wzrost w ciągu dwóch lat to niewiele, zwłaszcza w kontekście zmasowanych kampanii wielkich koncernów IT promujących „chmurę”. Dlatego z uwagą przyglądałem się czynnikom hamującym rozwój usługi. Wyniki badań raczej mnie nie zaskoczyły. Niczym bumerang wraca temat bezpieczeństwa. Aż 51 procent respondentów uważa, że największą barierą jest bezpieczeństwo danych, a 39 procent obawia się, że utraci kontrolę nad danymi. Pozostałe przeszkody to wydajność systemów pracujących w modelu cloud (23 proc.), brak kompatybilności różnych technologii (22 proc.) oraz kwestie regulacyjne (18 proc.).

Podczas debaty zastanawialiśmy się dlaczego użytkownicy, którzy powszechnie korzystają z Gmaila, obawiają się pójść krok dalej i przekazać pozostałe dane zewnętrznym usługodawcom. W tym przypadku główny problem leży w sferze mentalnej. To twardy orzech do zgryzienia dla marketingowców. Zapewnienie bezpieczeństwa to problem globalny. Ale próbowaliśmy znaleźć bariery charakterystyczne dla polskiego rynku. Jednym z nich jest zła jakość rodzimej infrastruktury. Zdaniem Pawła Pytlakowskiego problem ten dotyczy wyłącznie klientów indywidualnych. Tego poglądu nie podzielali dziennikarze. Podczas dyskusji wspomniano również o resellerach. Ich obawa przed nowym modelem, może stanowić poważną barierę w rozwoju usług opartych na chmurze. Ten strach znajduje swoje uzasadnienie, wiele małych firm może utracić nie tylko zyski pochodzące ze sprzedaży produktów, ale również usług serwisowych. Z drugiej jednak strony w niektórych dużych miastach pojawia się problem związany z informatykiem, dotyczy to m.in. ośrodków znajdujących się blisko granicy z naszym zachodnim sąsiadem.

Poważną barierą jest też brak wiedzy. Bez edukacji, która obejmie zarówno mały i średni biznes, jak i sieć resellerską wyprawa w chmury może się nie udać. Na pewno ciekawą inicjatywą jest konkurs dla małych i średnich firm, który organizuje VMware. Uczestniczy muszą opisać w maksymalnie 200 słowach, jak wykorzystaliby technologię wirtualizacyjną i chmurową VMware nie tylko do ograniczenia kosztów, ale do zmiany sposobu, w jaki prowadzą interesy.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ