Odzyskiwanie danych po awarii. Badania Symantec vs. Acronis

0

Ostatni raport firm Symantec „2012 Disaster Prepardness Study” przedstawia kilka interesujących danych na temat gotowości firm SMB do ochrony i odzyskiwania danych po awarii w obliczu zmian zachodzących na rynku.

Autorzy badania zwracają m.in. uwagę na dwa nowe trendy – wirtualizację i cloud computing. Z danych firmy Symantec wynika, iż 34 procent małych i średnich firm jest w trakcie wdrażania wirtualizacji serwerów lub już czerpie z niej korzyści. Jeszcze popularniejsze jest przetwarzanie danych w modelu „cloud computing” — 40 proc. korzysta z chmur publicznych, a 43 proc. wdraża chmury prywatne.
Część menedżerów, rozważając decyzję o wdrożeniu wirtualizacji bądź modelu cloud, uwzględniło kwestie związane z odzyskiwaniem danych po awarii. Wśród firm uruchamiających wirtualne serwery oraz korzystających z publicznej chmury odsetek wyniósł 36 procent. Najciekawsze dane przynosi ostatnia część raportu. Wynika z niej, że małe i średnie firmy, które migrowały do chmury lub wdrożyły wirtualizację serwerów, zyskały większe możliwości w zakresie odzyskiwania danych po awarii. Najliczniejszą grupę zadowolonych stanowią przedsiębiorstwa korzystające z wirtualnych serwerów, aż 71 respondentów uważa, że wirtualizacja podnosi niezawodność disaster recovery. Wśród użytkowników publicznej chmury odsetek ten wynosi 41 procent.

Acronis na swoim firmowym blogu zwraca uwagę na duże rozbieżności pomiędzy wynikami badań „2012 Disaster Prepardness Study” oraz „2012 Disaster Recovery Index”. W tym drugim raporcie pojawia się informacja, że 84 procent małych i średnich firm korzysta z wirtualnych serwerów. Z kolei 33 procent respondentów deklaruje, że rzadziej wykonuje backup maszyn wirtualnych niż fizycznych. Blisko połowa uczestników badania wykonuje wirtualny backup w cyklu tygodniowym lub miesięcznym. Choć 83 procent SMB przyznaje, że posiada część infrastruktury w chmurze, zaledwie 21 procent wykorzystuje cloud do backupu i disaster recovery.

Acronis uważa, że o ile badania firmy Symantec cechuje słoneczny optymizm i samozadowolenie, o tyle Disaster Recovery Index zachęca do działania i pokazuje wyzwania związane z wdrożeniem nowych technologii. Warto zwrócić uwagę na fakt iż, badanie Symantec objęło swoim zasięgiem 2053 małych i średnich firm, zatrudniających od 5 do 250 pracowników. Natomiast w badaniu firmy Acronis uczestniczyło 6 tysięcy organizacji liczących od 100 do 1000 pracowników.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ