Dwa hypervisory, jedna konsola

0

Centra danych stają się coraz większe i bardziej skomplikowane, a jednocześnie rośnie presja, aby ograniczać koszty zarządzania infrastrukturą informatyczną. Żeby pogodzić te dwie sprzeczne tendencje, potrzebne są narzędzia, które ułatwią zarządzanie serwerownią i monitorowanie zachodzących w niej zdarzeń.

Przeciętny administrator korzysta z kilku czy kilkunastu narzędzi, służących mu do zarządzania serwerami, macierzami, siecią czy aplikacjami. Nie tylko utrudnia to wykonywanie zadań związanych z bieżącym utrzymaniem, ale także komplikuje uzyskanie kompletnego obrazu centrum danych. W konsekwencji analiza tego, co dzieje się w serwerowni, jest trudna, a decyzje podejmowane są podstawie niekompletnych danych.

Firmy rozbudowują swoje środowiska IT i na różnych etapach wdrażają kolejne rozwiązania, którymi trzeba zarządzać. Szczególnie dotkliwym problemem jest utrzymanie środowiska, w którym wykorzystuje się więcej niż jeden hypervisor do wirtualizacji serwerów. Niestety takie podejście niesie ze sobą również szereg problemów. Jedną z głównych zalet wirtualizacji jest większa efektywność zarządzania. Niestety wraz z wprowadzeniem do serwerowni drugiego hypervisora pojawia się konieczność korzystania z dodatkowej konsoli administracyjnej i opanowania specyfiki nowego środowiska. W konsekwencji efektywność zarządzania spada.

VMware pod kontrolą Microsoftu

Godnym uwagi rozwiązaniem tych problemów jest Veeam Management Pack dla VMware 6.5. To oprogramowanie jest wtyczką do Microsoft System Center Operation Managera, która umożliwia zarządzanie środowiskiem wirtualnym VMware z poziomu konsoli administracyjnej Microsoftu. Zalet takiego podejścia jest kilka. Użytkownik może korzystać z jednej konsoli, która oferuje m.in. monitoring całej infrastruktury, umożliwia wykrywanie słabych punktów czy daje możliwość podejmowania decyzji o relokacji zasobów na podstawie pełnego obrazu środowiska, a nie jedynie jego wycinka.

SCOM jest rozbudowanym oprogramowaniem rozwijanym od dłuższego czasu i zdążył dorobić się szerokich możliwości w zakresie monitorowania i zarządzania serwerownią. Dodatkowo, dzięki obsłudze wtyczek, można rozszerzać jego funkcjonalności, m.in. zbierać informacje z bardzo wielu źródeł w centrum danych, nie tylko z platformy wirtualizacyjnej. Zbiór wtyczek do SCOM jest bardzo obszerny. Tworzy je wielu producentów sprzętu i oprogramowania. Dlatego w tym zakresie ma zdecydowaną przewagę nad narzędziami wbudowanymi w VMware vCenter Server, które dają obraz serwerowni ograniczony do pewnego wycinka infrastruktury IT.

Możliwości wtyczki

Veeam jest partnerem technologicznym Microsoft i VMware, dzięki czemu ma dostęp do wczesnych wersji deweloperskich oprogramowania obu firm. To pozwala udostępniać kolejne wersje wtyczki wraz z premierą najnowszych odsłon produktów Microsoft i VMware. Dlatego najnowsza wersja Veeam Management Pack dla VMware 6.5 jest zgodna z Microsoft System Center 2012 r2 oraz VMware vSphere 5.5.

Za pomocą wtyczki integruje się środowisko VMware vSphere z platformą zarządzania Microsoftu. W efekcie administrator może skuteczniej optymalizować wykorzystanie zasobów i szybciej rozwiązywać problemy. Skraca się również czas szkoleń w przypadku administratorów, którzy znają już konsolę SCOM. Użytkownik ma do dyspozycji wszystkie

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ