Żegnaj dyskietko…

0

Firma Sony zapowiedziała, że w marcu 2011 r. finalnie zaprzestanie produkcji i sprzedaży 3,5-calowych dyskietek. Tym samym zakończy się ich 30-letnia historia na rynku nośników danych.

Standard dyskietek 3,5-calowych powstał w 1981 r. Firma Sony miała w tym znaczny udział i przez cały ten czas utrzymywała rynkowe prowadzenie w sprzedaży na poziomie ok. 70%. Dyskietki były najpopularniejszym nośnikiem do przenoszenia informacji aż do 1995 r., kiedy to rozpoczął się spadek ich sprzedaży z powodu coraz większej popularności poczty elektronicznej, znacznie bardziej pojemnych nośników optycznych, a finalnie pendrive’ów USB. Sony podaje też, że z roku na rok coraz trudniej jest zdobyć półfabrykaty wykorzystywane w produkcji dyskietek.


To oznacza, że już wkrótce trudno będzie kupić dyskietki, chociaż – co brzmi niewiarygodnie – wciąż na światowym rynku sprzedaje się ich kilka milionów sztuk rocznie. Spośród głównych konkurentów Sony na tym rynku Hitachi Maxell i Mitsubishi Kagaku Media wycofały się ze sprzedaży dyskietek już wiosną 2009 r., wkrótce ich produkcję i sprzedaż zakończy także firma Imation.

Sony miało też 40-procentowy udział w rynku napędów dyskietek 3,5-calowych w 2008 r., ale wstrzymało ich produkcję we wrześniu 2009 r.

Historia dyskietek sięga aż 1971 r., kiedy IBM zaprezentował 8-calową dyskietkę tylko do odczytu o pojemności 80 kB. W międzyczasie rosła pojemność dyskietek, umożliwiono ich zapis i odczyt z obu stron nośnika, zmniejszono średnicę nośnika najpierw do 5,25 cala, a później do 3,5 cala (chociaż w niektórych rozwiązaniach pojawiły się także dyskietki 2- i 3-calowe). W ciągu ostatnich dwóch dekad najpopularniejsze były zaprezentowane w 1987 r. dyskietki 3,5-calowe o pojemności 1,44 MB (2 MB przed sformatowaniem). Mimo że w międzyczasie powstały ich bardziej pojemne wersje (od 2,88 MB do nawet 200 MB), to nigdy nie zyskały one uznania na rynku.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ