Zahamowany wzrost sprzedaży twardych dysków

0

Według IDC wyhamował wzrost sprzedaży twardych dysków na światowym rynku. W trzecim kwartale 2008 r. doszło nawet do spadku wzrostu sprzedaży (mimo że sam 2008 r. był rekordowy pod względem liczby sprzedanych napędów). Zdaniem analityków ten trend utrzyma się w 2009 r. i sprzedaż dysków nie będzie już rosła tak szybko.

Światowa sprzedaż twardych dysków wzrosła o 15% (rok do roku) w drugim kwartale 2008 r. i o 13% w trzecim kwartale. Najczęściej sprzedawane dyski w tym okresie (zarówno 3,5-calowe jak i 2,5-calowe) miały pojemność 160 GB – sprzedano ich ponad 40 milionów, co stanowiło 28% sprzedaży HDD w trzecim kwartale 2008 r. Kolejną najpopularniejszą pojemnością były dyski 250 GB. Napędów o pojemności 1 TB sprzedano ponad 5 milionów.

Według analityków IDC udziały rynkowe poszczególnych producentów nie zmieniły się znacznie, z wyjątkiem Toshiby, która zwiększyła swój udział na rynku napędów 2,5-calowych.

Zdaniem IDC sprzedaż twardych dysków w pierwszej połowie 2009 r. będzie niższa ze względu na tradycyjną sezonowość i spadek ten może być bardziej znaczący niż dotychczas ze względu na kryzys ekonomiczny i spadek wydatków na IT. Z tego powodu IDC obniżyło też prognozy sprzedaży, zakładając, że w pierwszym kwartale 2009 r. na świecie będzie sprzedanych o 35 mln napędów mniej niż w czwartym kwartale 2008 r.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ