SSD 100 GB dla przedsiębiorstw od Samsunga

0

Podczas konferencji Storage Visions 2009 Samsung Electronics ogłosił, że stworzył napęd SSD o pojemności 100 GB, który może być używany w serwerach i macierzach dyskowych – tam, gdzie potrzebna jest bardzo duża wydajność operacji wejścia-wyjścia.

Nowy napęd ma stanowić alternatywę dla tradycyjnych twardych dysków o prędkości obrotowej 15 tys. rpm, przy czym jego wydajność operacji wejścia-wyjścia (IOPS) jest ponad dziesięciokrotnie wyższa przy przetwarzaniu danych transakcyjnych (25 tys. losowych operacji odczytu i 6 tys. losowych operacji zapisu na sekundę). Średnie transfery odczytu i zapisu wynoszą odpowiednio 230 i 180 MB/s. Jeszcze lepszy jest współczynnik wydajności energetycznej – nowy napęd wykonuje 100 razy więcej operacji wejścia-wyjścia na jeden pobrany wat energii elektrycznej (nowy napęd pobiera 1,9 wata podczas pracy i 0,6 wata w trybie uśpienia, podczas gdy mechaniczne twarde dyski 15 tys. rpm pobierają od 8 do 15 watów podczas pracy i od 1 do 2 watów w trybie uśpienia).

Według producenta, tak duży wzrost wydajności udało się uzyskać dzięki zastosowaniu zaawansowanego ośmiokanałowego kontrolera, ulepszonych kości pamięci NAND i specjalnym sterownikom firmware. Dodatkowo, wszystkie dane na dysku są szyfrowane sprzętowo.

Nowy dysk ma być dostępny jeszcze w tym kwartale. Cena nie została podana, co jest typowe dla ogłaszanych ostatnio przez producentów dysków SSD, należy jednak założyć, że będzie znacznie wyższa od kosztów zwykłego mechanicznego napędu.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ