Nowy gracz na rynku backupu w Polsce – Arkeia

0

Znalezienie rozwiązania do backupu, które wesprze wszystkie platformy systemowe i aplikacje w bardziej skomplikowanej infrastrukturze nie jest łatwe. Dla złożonych środowisk ciekawa może okazać się nowa propozycja na polskim rynku – Arkeia Network Backup. Produkt, umożliwia archiwizację danych na dysk, taśmę lub do chmury i wspiera szeroki zakres platform systemowych i aplikacji.

Na polskim rynku backupu pojawiło się nowe rozwiązanie oferujące funkcjonalności, które można dopasować do konkretnych potrzeb i wymagań administratora – Arkeia Network Backup. Rozwiązanie wyróżnia technologia progresywnej deduplikacji, dzięki której wykonywany backup jest realizowany szybciej i zajmuje mniej miejsca niż w wypadku rozwiązań realizujących deduplikację stałym i zmiennym blokiem. Mniejsza waga backupu to także niższe koszty, a więc oszczędności, przy zakupie ewentualnych nośników, na których przechowywane są zarchiwizowane dane.

Wspierane platformy

Różnorodność wykorzystywanych systemów operacyjnych, aplikacji czy platform wirtualizacyjnych sprawia, że zakup rozwiązań, które będą w stanie wykonać backup wszystkich ważnych zasobów firmowych, może przyprawić o zawrót głowy. W przypadku rozwiązania Arkeia Network Backup ilość backupowanych platform jest z pewnością jego mocną stroną. Produkt może zabezpieczyć 260 różnych platform systemowych, w tym większość dostępnych na rynku aplikacji serwerowych (usługi pocztowe, usługi pracy grupowej), baz danych, usług katalogowych czy środowisk wirtualnych. Dla polskiego rynku istotne może być wsparcie stosowanego jeszcze często w administracji publicznej systemu Novell Netware.

Produkt Arkei może również zainteresować administratorów polegających na wirtualizacji. Arkeia jest przystosowana do backupu środowisk wirtualnych pracujących pod kontrolą VMware vSphere – umożliwiając backup na poziomie całych maszyn wirtualnych. Również zwolennicy rzadszych platform wirtualizacyjnych znajdą coś dla siebie – wspierany jest także Microsoft Hyper-V, Xen&Citrix XenServer a nawet RedHatEV. Amerykańska instytucja analityczna DCIG oceniając 24 rozwiązania backupowe pod kątem zastosowania ich w środowiskach zwirtualizowanych ulokowała Arkeię w pierwszej trójce z oceną „Excellent”. Jeśli rozwiązanie przyjmie się w Polsce i zyska swoje grono zwolenników, może stać się mocną konkurencją dla takich produktów jak EMC Avamar, IBM Tivoli czy też Symantec Backup Exec.


Sprzęt, oprogramowanie lub wersja wirtualna

Decydując się na rozwiązanie Arkeia Network Backup mamy do wyboru trzy wersje „rdzenia” systemu backupu, jakim jest backup serwer. W zależności od potrzeb czy upodobań, możliwy jest wybór rozwiązania sprzętowego, oprogramowania lub maszyny wirtualnej pracującej na platformie VMware. Wersja sprzętowa to gotowe do pracy urządzenia posiadające wbudowane dyski w technologii RAID (1 lub 6). Opcjonalnie można je wyposażyć w napęd taśmowy LTO-4. Każde urządzenie pozwala na backup co najmniej kilku serwerów/stacji roboczych, dzięki temu produkt może całkowicie rozwiązywać problem backupu w firmie. Jeśli w sieci istnieje serwer, który może posłużyć do zarządzania procesem backupu, optymalnym rozwiązaniem będzie oprogramowanie dedykowane dla systemów Linux i UNIX. To w pełni funkcjonalne rozwiązanie wymaga jedynie serwera z zainstalowaną dowolną dystrybucją (w tym darmową) Linux lub UNIX. Posiadając wdrożoną wirtualizację VMware można doświadczyć korzyści jakie płyną z zakupu systemu do backupu w formie maszyny wirtualnej. Ograniczenie do platformy VMware dotyczy tylko i wyłącznie sposobu instalacji maszyny wirtualnej. Za jej pośrednictwem można backupować dowolną spośród popularnych na rynku platform wirtualizacyjnych, w tym VMware, Microsoft Hyper-V, Citrix Xen Server, Red Hat Enterprise Virtualization, czy Parallels Virtuozo. Trzy wersje rozwiązania do backupu oferowane przez Arkeia Software to pozytywne zaskoczenie, które daje duże możliwości backupu zróżnicowanego i rozbudowanego środowiska sieciowego.


Oszczędności dzięki technologii deduplikacji danych

Kopie zapasowe wymagają przechowywania na nośnikach danych, których zakup generuje zwykle znaczące koszty. O ile w przypadku małej ilości backupowanych danych koszty te mogą pozostać na akceptowalnym poziomie, o tyle w przypadku większej ilości danych mogą się one stać abstrakcyjnie wysokie.

Ciekawostką jest technologia deduplikacji stosowana przez Arkeię – firma stosuje własne, opatentowane przez siebie podejście nazywane technologią progresywnej deduplikacji. Rozwiązanie rozpoznaje rodzaj backupowanego pliku i dzięki temu sprawnie eliminuje powtarzające się w jego obrębie fragmenty. Co więcej, jest w stanie wychwycić i wyeliminować takie powtarzające się fragmenty w całym zbiorze backupowanych danych między różnymi plikami. Skutkiem takiej operacji jest znaczne zmniejszenie objętości danych, które zapisywane są potem jako backup. W efekcie ilość miejsca, potrzebna do zapisania wykonanego backupu jest mniejsza, co z kolei przekłada się na realne oszczędności, doskonale widoczne w dłuższym okresie. Dodatkową korzyścią jest odciążenie łączy – istnieje bowiem możliwość deduplikacji danych na maszynie źródłowej, jeszcze przed ich wysłaniem na backup serwer. Transfer takich mniejszych paczek danych zabiera mniej czasu, a to znacząco skraca proces samego backupu.

Deduplikacja progesywna to z pewnością wyróżnik produktu, który odróżnia Arkeię od większości rozwiązań backupu na rynku stosujących najczęściej algorytmy deduplikacji za pomocą stałej wielkości bloku (fixed block) lub za pomocą bloku o zmiennej wielkości (variable block). Zastosowanie deduplikacji progresywnej daje według Arkei mniejszy rozmiar backupu i przyspiesza sam proces tworzenia kopii bezpieczeństwa. Aby szybko sprawdzić jakie oszczędności może nam przynieść progresywna deduplikacja producent udostępnia proste narzędzie analizujące nasze dane i szacujące możliwy stopień kompresji po zastosowaniu algorytmu deduplikacji. Według testów producenta zdeduplikowane Arkeią dane mogą zając nawet dwa razy mniej miejsca niż dane deduplikowane za pomocą algorytmu z popularnego w Polsce Symantec Backup Exec. Jednak stopień kompresji mocno zależy od rodzaju danych, toteż deklaracje producenta należy sprawdzić na własnych danych.

Jedno rozwiązanie, dowolna strategia backupu

Arkeia umożliwia backup na dysk, taśmę lub do publicznej czy prywatnej chmury. Funkcjonalność dopasowana do konkretnych potrzeb klienta oraz zastosowana w produkcie zaawansowana technologia sprawiają, że Arkeia Network Backup jest ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć.

Krzysztof Kasperkiewicz, Dagma.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ