NAS dla małego biznesu

0

Wraz z lawinowym wzrostem ilości danych użytkownicy biznesowi coraz częściej poszukują rozwiązania, które pozwoliłoby im w prosty i bezpieczny sposób zarządzać zasobami. Dzisiaj pamięć masowa nie pełni już tylko funkcji zwykłego serwera plików. To mocno rozbudowane, wielofunkcyjne urządzenie.

Rozwiązania NAS dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom pozwalają na przechowywanie danych oraz współdzielenie zasobów poprzez sieć nawet przez ponad 100 osób. Konsolidacja dokumentów oraz scentralizowane zarządzanie nie tylko gwarantują bezpieczne przechowywanie danych ze stacji roboczych, ale także pozwalają na streaming plików oraz pobieranie zasobów przez użytkowników w sieci.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej pamięci masowych, z różnych półek cenowych i różnych producentów. Przy tak dużej ilości podobnych rozwiązań, potencjalny nabywca wybierając odpowiednie dla swoich potrzeb urządzenie, powinien kierować się nie tylko względami ekonomicznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnościami, które dany NAS oferuje. Nie bez znaczenia pozostaje pojemność dyskowa, jaką pamięć sieciowa może obsłużyć. Na sprawność i funkcjonalność NASa wpływa także szereg innych czynników – prędkość transmisji, poziom zaawansowania zabezpieczeń oraz różnorodność funkcji dodatkowych, takich jak chociażby serwer FTP, HTTP czy dodatkowe aplikacje służące do automatyzacji procesu archiwizacji danych z poszczególnych stacji roboczych i serwerów.

NAS – archiwizacja i backup dokumentów w jednym miejscu

Żartobliwie mówi się, że użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy robią backup i tych, którzy to zrobią w przyszłości. Bezpieczeństwo gromadzonych danych zyskuje bowiem na znaczeniu – firmy pomału zaczynają dostrzegać, że bardzo często wypracowane informacje stanowią o wiele większą wartość niż posiadany sprzęt. Serwery NAS stają się więc obecnie wygodną alternatywą dla backupu tworzonego online. Jako rozwiązanie wysokiej jakości pozwalają na ustawienie automatycznego, wielowarstwowego i regularnego kopiowania danych z wszystkich komputerów działających w lokalnej sieci. Ma to przewagę nad systemami online, ponieważ pliki nie są składowane na cudzym serwerze, koszt dołączenia do sieci dysku NAS jest niewielki, a szybkość dostępu do zarchiwizowanych danych jest zdecydowanie większa. Zaawansowane funkcje, takie jak kompresja i synchronizacja danych, optymalizują wykorzystanie sieci i zapewniają wysoką wydajność tworzenia kopii zapasowych, zaś coraz większe pojemności obsługiwanych przez NASy dysków dają gwarancję bezpiecznego ulokowania wszystkich dokumentów w jednym miejscu.

Tworzenie kopii zapasowych często wymaga poświęcenia pracy i wysiłku, a przy ograniczonym czasie i budżecie kopiowanie terabajtów danych na tradycyjne taśmy lub dyski bywa bardzo kłopotliwe. ZyXEL znalazł ciekawe rozwiązanie tego problemu, oferując technologię kopii migawkowych, w którą wyposażył swoje urządzenia NAS dla biznesu, takie jak model NSA-2401. Technologia ta polega na tworzeniu specjalnych folderów we wstępnie zdefiniowanych przedziałach czasu. Takie foldery migawkowe zapewniają użytkownikom dostęp do całej historii zapisywanych plików wraz z ich starszymi wersjami, a przegląda się je tak jak zwykłe foldery.

Samo składowanie i backup danych w przypadku pamięci sieciowej to nie wszystko. Należy pamiętać, że cenne informacje powinny być przechowywane i przesyłane w postaci zabezpieczonej – tak, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Kradzież lub wyciek danych finansowych, informacji o bieżących projektach albo danych klientów grozi przecież poważnymi konsekwencjami. Dlatego NASy transmitują pliki z wykorzystaniem protokołów FTP/S i HTTP/S, a często oferują też bardziej zaawansowane funkcjonalności – np. urządzenie ZyXEL NSA-2401 chroni dane za pomocą funkcji szyfrowania woluminów. Woluminy lub dyski można szyfrować niezawodnym, 256-bitowym algorytmem AES, zaś dostęp do zabezpieczonych danych ma tylko autoryzowany personel posiadający hasła lub klucz USB. Sieciowe pamięci masowe oferują także zaawansowane funkcje chroniące przed złośliwymi atakami z zewnątrz. Dzięki instalowanemu specjalnemu oprogramowaniu, mogą automatycznie synchronizować dane między komputerem PC a urządzeniem NAS, jak również natychmiastowo lub w zaplanowanym terminie kopiować danych z NASa do zewnętrznych urządzeń pamięciowych.

Maciej Mikułowski, Business Development Manager, ZyXEL

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ