Konwergentna pamięć masowa HP

0

16 stycznia w Gdyni odbyło się seminarium „Prosta droga do kompleksowego przechowywania danych” zorganizowane przez HP oraz Intel. Firmy zaprezentowały najnowsze systemy pamięci masowych HP.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy oferta pamięci masowych HP wzbogaciła się o szereg interesujących produktów. Takie systemy jak HP 3PAR StoreServ 7000, HP Virtual Storage Appliance czy HP Moonshot wychodzą naprzeciw najnowszym trendom technologicznym. Jednym z największych hitów jest rodzina produktów klasy średniej HP 3PAR StoreServ 7000. System umożliwia przechowywanie danych na pojedynczym systemie wyposażonym w zaawansowanie funkcje, takie jak federacja pamięci czy automatyczna obsługa warstw pamięci. To powala na płynne skalowanie od małego rozwiązania do dużego w miarę potrzeb. Krzysztof Jamiołkowski z HP Polska zwrócił uwagę na fakt, iż macierz HP 3PAR StoreServ 7400 zajęła pierwsze miejsce w przewodniku macierzy dyskowych midrange dla korporacji, opracowanym przez znany branżowy portal DCIG. System HP pozostawił w tyle 49 produktów, zaś autorzy opracowania szczególnie wysoko ocenili jego możliwości w zakresie zarządzanie i oprogramowania, a także wsparcia oraz integracji z VMware. Krzysztof Jamiołkowski zapoznał uczestników seminarium również z możliwościami macierzy MSA 2040. Urządzenie zalicza się do rozwiązań klasy podstawowej i jest przeznaczone do pracy w małych i średnich firmach. Na uwagę zasługują obsługa Fibre Channel 16 Gb/s, a także możliwość instalacji dysków SSD.

Jednym z najbardziej gorących tematów w branży jest pamięć masowa definiowana przez oprogramowanie. Mateusz Maciejewski z HP przypomniał, że tego typu rozwiązania dostępne znajdują się w ofercie HP już od sześciu lat. Sztandarowym produktem jest Virtual Storage Appliance . Alternatywę dla tego rozwiązania stanowi HP StoreVirtual 4000, macierz iSCSI wykorzystująca pamięć klastrową. Klaster agreguje pewną liczbę systemów, tworząc jednorodną, skalowalną pulę zasobów pamięci masowej.

W epoce wielkich zbiorów danych potrzebną będą różne nośniki począwszy do super szybkich pamięci flash, aż po taśmy. Te ostatnie wciąż mają kilka zalet, takich jak najniższe koszty przechowywania, niskie zużycie energii czy możliwość odzyskania danych sprzed dziesiątków lat. HP nie zamierza odsyłać do lamusa napędów taśmowych. Marek Kozicki z HP Polska przedstawił nową biblioteką taśmową HP MSL6480. Skalowalna architektura pozwala zwiększyć pojemność do 3,5 PB danych i wydajność do 60,4 TB/godz. Z kolei HP StoreOnce Backup jest produktem gwarantującym wysokie standardy ochrony danych. Urządzenie wykorzystuje opracowaną przez HP deduplikację HP StoreOnce. Jego maksymalna pojemność użytkowa wynosi 512 TB, zaś wydajność może osiągnąć poziom 100 TB/godz.

Seminarium, które odbyło się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, spotkało się z dużym zainteresowaniem miejscowego biznesu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli trójmiejskich firm, wśród których znaleźli się menadżerowie działów IT, administratorzy pamięci masowych, administratorzy sieci.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ