IDC: rynek macierzy wciąż się kurczy

0

Według badania IDC Worldwide Disk Storage Systems Quarterly Tracker światowy rynek zewnętrznych systemów dyskowych skurczył się o 18,3% (rok do roku) w drugim kwartale 2009 r. Obroty na tym rynku w tym okresie wyniosły 5,7 mld USD. O 15,2% wzrosła natomiast sprzedana pojemność (2345 petabajtów).

To już trzeci z rzędu kwartał, gdy kurczy się rynek systemów pamięci masowych dla przedsiębiorstw. Ale analitycy wskazują także na pewne pozytywne trendy. Systemy iSCSI SAN i FC SAN w najtańszym przedziale cenowym (do 15 tys. USD) w tym czasie odnotowały wzrost odpowiednio o 57,2% oraz 66,8%. Podobnie sprzedaż serwerów NAS kosztujących od 15 do 50 tys. USD wzrosła o 20,7%.

Na rynku zewnętrznych macierzy dyskowych prowadzenie utrzymał EMC z udziałem 21,5%. Kolejne miejsca zajęły IBM (14,9%) oraz HP (11,4%). Firmy Dell i NetApp uzyskały statystyczny remis z udziałami odpowiednio 9,8% oraz 8,9%.

Wartość rynku dyskowych systemów sieciowych (NAS i Open/iSCSI SAN) spadła o 15,3% w drugim kwartale br. i osiągnęła 3,2 mld USD. Prowadzenie utrzymał EMC z udziałem 26%. Drugie miejsce przypadło firmie IBM (13,8%).

Na rynku Open SAN, który zmalał o 23,8%, także prowadzenie utrzymał EMC z udziałem 23,1%. Rynek NAS zmalał o 6,8%, a pierwsze dwa miejsca zajmują na nim firmy EMC (38,7%) i NetApp (26,1%). Wzrósł natomiast o 27,2% rynek systemów iSCSI SAN. Prowadzi na nim Dell z udziałem 35,3%, drugie miejsce ma EMC (15,7%).

Top 5 Vendors, Worldwide External Disk Storage Systems Factory Revenue, Second Quarter of 2009
(Revenues are in Millions)

Na światowym rynek wszystkich systemów dyskowych statystyczne prowadzenie uzyskały firmy IBM i HP (po 17,3% udziału). Trzecie miejsce przypadło firmie EMC z udziałem na poziomie 15,7%. Następne miejsca należą do firm Dell (13,6%) oraz NetApp (6,5%).

Na potrzeby swoich badań IDC definiuje system dyskowych jako zestaw elementów, na który składają się kontrolery, okablowanie i karty sieciowe oraz obudowa na trzy lub więcej dysków. Cały system może być umieszczony wewnątrz serwera lub na zewnątrz. Na takie rozwiązanie nie składa się dodatkowa infrastruktura sprzętowa (np. przełączniki sieciowe) oraz nie dołączone do zestawu oprogramowanie.

W badaniu wzięto pod uwagę marki, pod którymi sprzedawane były systemy dyskowe. Tym samym nie uwzględniano sprzedaży OEM (np. na konto firmy Hitachi Data Systems nie były zapisywane urządzenia sprzedane pod markami Sun Microsystems i HP).

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ