HP też będzie deduplikować

0

HP jako jeden z ostatnich graczy na rynku pamięci masowych zaprezentował swoje rozwiązanie do deduplikacji HP StoreOnce i udostępnił je dla urządzeń z rodziny HP StorageWorks D2D. Przedstawiciele firmy twierdzą, że opłacało się czekać – obserwacja błędów innych miała pozwolić na stworzenie najbardziej optymalnej koncepcji deduplikacji. Producent rozszerzył też swoją ofertę systemów pamięci masowych, dopasowując ją do swojej koncepcji konwergentnej infrastruktury centrum danych.

Jak podkreśla HP, architektura nowego rozwiązania została zaprojektowana samodzielnie przez centralny ośrodek badawczy HP Labs, a nie pozyskana poprzez kupienie gotowego rozwiązania. Jej kluczową zaletą ma być fakt, że eliminuje ona konieczność wykonywania kilkukrotnej deduplikacji danych i przywracania ich do pierwotnej formy (a przez to zwiększa wydajność deduplikacji i minimalizuje wymagania sprzęto), co jest konieczne przy przesyłaniu danych pomiędzy różnymi aplikacjami czy systemami plików.

Rozwiązanie do deduplikacji HP StoreOnce zostało przygotowane tak, aby mogło być wdrożone w wielu punktach promowanej ostatnio przez HP infrastruktury konwergentnej centrum danych (HP Converged Infrastructure). Dzięki temu możliwe jest wykorzystywanie tego samego oprogramowania w programach klienckich do tworzenia kopii zapasowych, urządzeniach wirtualnych, urządzeniach inline oraz skalowalnych systemach pamięci masowej. W ten sposób klienci potrzebują tylko jednego rozwiązania, które zaspokoi ich wszystkie potrzeby w zakresie deduplikacji, uzyskują też efektywniejszą metodę ochrony danych. Model ten działa także w systemach rozproszonych geograficznie.

Oprogramowanie HP StoreOnce może być zainstalowane we wszystkich systemach z rodziny HP StorageWorks D2D do tworzenia kopii zapasowych – począwszy od systemu HP StorageWorks D2D2500 dla małych firm oraz oddziałów terenowych dużych przedsiębiorstw, po wprowadzony właśnie do sprzedaży nowy system HP StorageWorks D2D4312, przeznaczony dla średniej wielkości centrów przetwarzania danych. Klienci, którzy posiadają już rozwiązanie D2D i mają podpisaną umowę serwisową, mogą pobrać oprogramowanie do deduplikacji HP StoreOnce przez Internet. HP planuje też w przyszłości wbudowanie oprogramowania HP StoreOnce w systemy wirtualizacyjne, systemy do tworzenia kopii zapasowych na taśmach oraz systemy do przechowywania bardzo dużych ilości informacji.

Nie tylko deduplikacja…

HP udostępnił także dwa nowe rozwiązania z serii HP StorageWorks, które ułatwiają zbudowanie centrum danych wokół koncepcji konwergentnej infrastruktury, umożliwiają eliminację istniejących odizolowanych zasobów i uproszczenie zarządzania ich środowiskiem oraz dalszą integrację całego centrum przetwarzania danych. Są nimi HP StorageWorks P4800 BladeSystem SAN i HP StorageWorks Enterprise Virtual Array (EVA) Cluster. Umożliwiają one konsolidację serwerów, pamięci masowej i komputerów poprzez tworzenie wirtualnych puli zasobów (Virtual Resource Pools), co ułatwia realokację zasobów, w zależności od potrzeb firmy.

Nowe rozwiązanie HP StorageWorks P4800 BladeSystem SAN udostępnia skalowalną, wspólną pamięć masową na potrzeby konwergentnego środowiska serwerów, pamięci masowej i elementów sieciowych. Nowy system P4800 jest oparty na technologii HP BladeSystem – oferuje 63 terabajty pojemności i składa się z czterech macierzy typu blade podłączonych do 140 napędów dyskowych. Szacunkowa cena systemu HP StorageWorks P4800 BladeSystem SAN w najprostszej konfiguracji to 780 tys. zł.

HP StorageWorks P4800 BladeSystem SAN jest dostarczany w postaci prekonfigurowanej, dostosowany do pracy z oprogramowaniem do wirtualizacji desktopów trzech głównych dostawców – Microsoft Hyper-V, Citrix XenDesktop i VMware View. Wydajność systemu jest automatycznie optymalizowana poprzez równoważenie obciążeń macierzy blade i dysków w celu uniknięcia wąskich gardeł w dostępie do pamięci masowej. System pozwala też na zagwarantowanie ciągłości biznesowej poprzez geograficzne rozproszenie zasobów pamięci masowej w wielu ośrodkach i ich zdalną współpracę.

Natomiast HP StorageWorks EVA Cluster to nowe, zintegrowane rozwiązanie składające się z wielu macierzy EVA, które eliminuje zjawisko odseparowanych „wysp” pamięci masowej. EVA Cluster umożliwia zarządzanie jedną pulą zasobów pamięci masowej mieszczącą do 2 petabajtów danych i złożoną z blisko 2000 dysków. Dzięki temu możliwa jest konsolidacja nawet o 600% pamięci masowej więcej niż w jednej macierzy EVA, co pozwala uprościć infrastrukturę, poprawić wykorzystanie pojemności do 300% i obniżyć koszty zarządzania nawet do 50%.

Zarządzanie rozwiązaniem HP StorageWorks EVA Cluster umożliwia oprogramowanie HP Command View. Dodatkowo, dołączone oprogramowanie do automatycznego przełączania awaryjnego pozwala na podniesienie poziomu ciągłości biznesowej i zagwarantowanie niezakłóconego dostępu do danych.

Szacunkowa cena systemu HP StorageWorks EVA Cluster wynosi ok. 230 tys. zł. Dotyczy ona tylko zestawu EVA Cluster Base Starter Kit, natomiast w rzeczywistości zależy od wybranej konfiguracji – liczby macierzy EVA, napędów dyskowych i przełączników.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ