6 porad dla firm kupujących NAS

0

Firmy poszukujące rozwiązań pozwalających uporządkować cyfrowe zasoby mają do wyboru kilka interesujących opcji.

Jedną z nich jest przechowywanie danych w chmurze np. Dropbox. Inna to wykorzystanie urządzeń DAS – bezpośrednio podłączanych do komputera bądź serwera np. dysków zewnętrznych. Niemniej większość przedsiębiorców decyduje się na zakup serwera NAS lub wdrożenie SAN. W ostatnim czasie wielu zwolenników zyskują systemy NAS. Na co powinni zwrócić uwagę klienci biznesowi sięgający po te urządzenia?

1.Wsparcie producenta lub dystrybutora
Odpowiednie wsparcie techniczne ze strony producenta w przypadku sprzętu sieciowego ma bardzo istotne znaczenie. Z jednej strony obsługa urządzeń wymaga pewnych umiejętności, a z drugiej nie istnieją przecież produkty niezawodne. Warto też pamiętać, że systemy NAS często przechowują newralgiczne dane. Solidny partner, posiadający odpowiednie zaplecze techniczne, pomoże szybko odzyskać cyfrowe zasoby, utracone w wyniku awarii.

2. Stabilność
Ktoś powie, że to slogan. Być może, ale warto go powtarzać. Tym bardziej, że urządzenia do przechowywania danych poddawane są z miesiąca na miesiąc coraz cięższym próbom.

3. Skalowalność
W 2012 roku producenci macierzy dyskowych sprzedali blisko o 30 procent więcej powierzchni dyskowej aniżeli rok wcześniej. Dane pożerają coraz więcej zasobów dyskowych, dlatego przy zakupie urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego skalowalność. Owszem zawsze można dołączyć do sieci kolejny NAS, ale to rozwiązanie droższe niż dodawanie dysków, ponadto duża ilość urządzeń może przyprawić administratora o ból głowy.

4. Funkcje dla biznesu
Firmy powinny przyjrzeć się urządzeniu pod kątem ich funkcjonalności. Możliwość integracji z chmurą, szyfrowanie danych, skanowanie antywirusowe stanowią dziś nieodzowne minimum.

5. Cena
Ten czynnik też jest ważny, choć nie znajduje się na pierwszym miejscu. Oprócz ceny zakupu warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji urządzenia np. zużycie energii. Poza tym rodzime firmy chętnie kupują bezdyskowe urządzenia NAS. Często producent oferuje serwerowe wersje dysków, zaś sprytny klient wkłada nośniki rekomendowane do desktopów. To tańsze rozwiązanie, ale bywa, że kończy się awarią systemu.

6. Jakość wykonania
Nie szata zdobi człowieka, ale ceni się ludzi, którzy mają dobry gust. Trochę podobnie jest z macierzą NAS. Teoretycznie jej wygląd nie powinien mieć żadnego znaczenia, niemniej fachowcy radzą, żeby przyjrzeć się obudowie, jakości podzespołów i układów na płytce drukowanej.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ