Warto się uczyć od naszych handlowców

0


Rozmowa z Szymonem Bujalskim, wiceprezesem zarządu Komputronik SA

Sieć sprzedaży firmy Komputronik SA liczy obecnie ponad 300 salonów. Jak ocenia pan świadomość konsumentów dotyczącą aspektów ekologicznych w dziedzinie IT? Czy klienci podczas wyboru sprzętu IT pytają np. o energooszczędność, możliwość recyklingu, ekologiczne materiały?

Szymon Bujalski: – Klienci Komputronik SA są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb związanych z wydajnością i funkcjonalnością sprzętu. Dlatego nasi pracownicy muszą dysponować coraz większą wiedzą, aby skutecznie doradzać w wyborze najbardziej optymalnych rozwiązań.

Co innego kwestia ekologii. Mam wrażenie, że Polska ma jeszcze zbyt dużo do nadrobienia w dziedzinie zaawansowanych technologii, aby przywiązywać dużą wagę do ochrony środowiska. To wprawdzie stwierdzenie mało poprawne politycznie, ale prawdziwe. Zapewne dlatego nie otrzymujemy zbyt wielu pytań związanych z ochroną środowiska, recyklingiem sprzętu czy też rodzajem materiałów, z jakich wytworzono produkty z oferty Komputronik SA.

Jaką strategię green IT stosuje Komputronik SA?

Szymon Bujalski: – Zdajemy sobie sprawę z wagi problemu, jakim jest ochrona naszej planety przed skutkami rozwoju technicznego. Dlatego prowadzimy działania, które mają się temu przysłużyć. Blisko rok temu zaczęliśmy wprowadzać do oferty salonów Komputronik ekologiczne torby. Są wygodne, trwałe i estetyczne, a co najważniejsze – wykonane z surowców naturalnych. Sieć naszych salonów liczy kilkaset punktów i wciąż rośnie. Uznaliśmy, że naszą społeczną odpowiedzialnością jest zapewnienie klientom alternatywy w postaci toreb, które nie stanowią problemu z punktu widzenia ochrony środowiska.

Komputronik SA brał też m.in. udział w zbiórce zużytych tuszy i tonerów we współpracy z firmą Eco mind. Efektem było posadzenie 3000 drzew i wsparcie programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa.

Z kolei w maju 2009 r. zostaliśmy partnerem firmy D-Link w ramach programu „Szare na Zielone”. Program skierowany jest do użytkowników sprzętu sieciowego – firm oraz instytucji – które chcą wymienić wykorzystywany w ich lokalnych sieciach sprzęt starszej generacji na nowe, energooszczędne urządzenia firmy D-Link. Klienci, którzy zdecydują się na udział w programie „Szare na Zielone”, mogą liczyć na średnie rabaty sięgające 23% oraz bezpłatną, ekologiczną utylizację starego sprzętu. Wymianie może podlegać wysłużony sprzęt dowolnej marki. Program „Szare na Zielone” to szansa nie tylko na modernizację posiadanej sieci informatycznej, ale także znaczące ograniczenie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej. Dzięki technologii D-Link Green obniżono zużycie energii elektrycznej w urządzeniach tej marki nawet o 73%.

Jakie ekologiczne rozwiązania IT ma w ofercie Komputronik?

Szymon Bujalski: – Producenci sprzętu IT przywiązują coraz większą wagę do ochrony środowiska. W ofercie Komputronik SA znaleźć można sporo produktów, które spotkałyby się z pochwałą ekologów. Przykładem mogą być monitory EIZO z serii EV z wbudowanym czujnikiem ruchu, który automatycznie przełącza monitor w tryb oszczędzania energii, kiedy użytkownik odchodzi od monitora i przywraca normalny tryb pracy po jego powrocie.

Dobrym przykładem „zielonego” sprzętu jest zasilacz awaryjny EVER Superline, który zaprojektowano z myślą o użytkownikach szukających sposobów na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Urządzenie dysponuje sprawnością energetyczną na poziomie 96%. Oznacza to, że zaledwie 4% energii elektrycznej pobieranej przez ten zasilacz ulega bezpowrotnej utracie. To dużo lepszy wynik od uzyskiwanego przez typowe zasilacze, których sprawność waha się od 85 do 90%.

A jakie wskazówki chciałby pan przekazać użytkownikom sprzętu IT?

Szymon Bujalski: – Wszystkim, którym leży na sercu dobro środowiska Komputronik SA radzi, aby trzymali się kilku prostych zasad. Po zakończonej pracy warto zupełnie wyłączać sprzęt. Pozostawianie świecącej diody „stand by” oznacza bardzo niewielkie, ale jednak niepotrzebne zużycie energii. Poza tym można tak ustawić monitor, aby wyłączał się po pewnym okresie bezczynności. To ekologiczna alternatywa dla popularnych wygaszaczy ekranu.

Również procesory i karty graficzne mają tryby oszczędzania energii. Warto się tego nauczyć od handlowców Komputronik SA. Należy też wiedzieć, że notebooki są mniej prądożerne niż desktopy. Jeśli więc komputer stacjonarny nie jest niezbędny, lepiej kupić laptopa. Handlowcy Komputronik SA zalecają ponadto, aby do ochrony kilku komputerów używać jednego większego zasilacza awaryjnego zamiast kilku mniejszych. To wyraźnie obniża zużycie energii.

I jeszcze jedna podpowiedź: na stronie www.greenpeace.org/international/campaigns/toxics/electronics znajduje się lista najmniej i najbardziej ekologicznych producentów sprzętu IT. Polecamy ją wszystkim miłośnikom środowiska i najnowszych technologii.

Rozmawiała
Elżbieta Jaworska

Wyniki badań Greenpeace również w artykule „12. ranking proekologicznych producentów elektroniki według Greenpeace”.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ