Nokia przewodzi w rankingu Greenpeace

0

Nokia z oceną 7,3 jest liderem najnowszego opracowania „Guide to Greener Electronics”. Obok fińskiego producenta na podium znalazło się miejsce dla Sony Ericsson z wynikiem 6,9 oraz Toshiby i Philipsa – obaj producenci uzyskali ocenę 5,3.

W styczniu 2010 r. ukazała się kolejna wersja „The Guide to Greener Electronics” Greenpeace. Pierwszy tego typu raport ujrzał światło dzienne w sierpniu 2006 r. W obecnym wydaniu Greenpeace uwzględnia 18 największych producentów komputerów, telefonów komórkowych, konsol do gier. Dokonuje oceny poszczególnych firm według różnych kryteriów, m.in. obecności w wytwarzanych przez nie produktach szkodliwych związków chemicznych, uwzględnienia procesów recyklingu oraz wpływu koncernów na zmiany klimatyczne.

W styczniowym wydaniu najwięcej pochwał zebrali trzej producenci: Nokia, Apple oraz Sony Ericsson. Wymienione firmy oferują najwięcej produktów wolnych od najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych. Greenpeace zwraca również uwagę na desktop Compaq 8000f. Komputer HP jest całkowicie pozbawiony dwóch wyjątkowo szkodliwych związków – polichlorku winylu oraz BFR – polibromowanego środka zmniejszającego palność.

Greenpeace nie tylko chwali, ale również grozi palcem. Według autorów rankingu Dell, Samsung, LG oraz Lenovo pomimo złożonych wcześniej deklaracji niewiele robią, aby pozbyć się związków toksycznych ze swoich produktów. Z wymienionych firm najwyższy spadek w rankingu odnotował Samsung, który wylądował dopiero na siódmej pozycji, choć w poprzednim zestawieniu byli wiceliderem. Główną przyczyną drastycznego spadku jest brak działań związanych z wycofywaniem z produktów substancji BFR.

Firmy coraz chętniej chwalą się swoimi pozycjami w „The Guide to Greener Electronics”, choć Greenpeace uważa, że niektórzy producenci większą wagę przywiązują do słów niż do czynów. Członkowie organizacji apelują, żeby dyskusje zastąpić konkretnymi inicjatywami zmierzającymi do usunięcia z produkowanych urządzeń związków toksycznych. Dobrym posunięciem byłoby wsparcie legislacyjne, zapewniające konsekwentne wycofywanie z produkcji sprzętu zawierającego najbardziej toksyczne substancje. Apple oraz Sony Ericsson wzywają instytucje UE do podjęcia odpowiednich działań w tym kierunku.

Liderzy rankingu

  1. Nokia – 7,3
  2. Sony Ericsson – 6,9
  3. Toshiba – 5,3
  4. Philips – 5,3

Ostatnia trójka

  • Lenovo – 2,5
  • Microsoft – 2,4
  • Nintendo – 2,4

Źródło: http://www.greenpeace.org

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ