Nie zaśmiecaj swojego sumienia

0

Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?… Popełniasz „grzech ekologiczny”! Rusza emisja spotów edukacyjnych w ramach kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” poświęconej wyrabianiu ekologicznych nawyków w postępowaniu ze śmieciami.

W Polsce obowiązuje już nowoczesne prawo wzorowane na normach unijnych, dotyczące m.in. konieczności zbiórki zużytych baterii czy recyklingu starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z roku na rok podnoszone są wymagania dotyczące np. poziomów odzysku poszczególnych surowców czy recyklingu. Polska krok po kroku przygotowuje się do osiągnięcia standardów, które inne kraje europejskie zdołały już wypracować, ratując się przed utonięciem w śmieciach.

– Odpady to obecnie jedno z największych wyzwań środowiskowych. Wiele udało się już osiągnąć, zmieniając prawo i dostosowując standardy, tu planujemy też dalsze zdecydowane działania, żeby kompleksowo uregulować cały sektor. Ale żeby przestać ciągnąć się w ogonie Europy, jeśli chodzi np. o odzyskiwanie surowców z odpadów czy recykling, potrzebujemy więcej edukacji i zmiany zachowań. Dlatego uruchamiamy największą dotychczas kampanię społeczną poświęconą temu tematowi – podkreśla prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

W 2010 r. Ministerstwo Środowiska zachęca Polaków do świadomego i zgodnego z zasadami ekologii obchodzenia się ze śmieciami. Od 2 marca przez dwa kolejne miesiące będzie można oglądać w telewizji 3 spoty edukacyjne w dwóch wersjach 30- i 15-sekundowej. Filmiki stylistyką nawiązują do popularnych seriali z życia parafii i przedstawiają sytuacje, w których sympatyczny, choć surowy ksiądz uświadamia parafianom, że kontynuując swe dotychczasowe codzienne postępowanie ze śmieciami, popełniają… „grzech ekologiczny”!

  • W spocie „Stop dzikim wysypiskom” rolnik, który „wozi śmieci do lasu tak jak wszyscy” dowiaduje się od księdza, że to „grzech ekologiczny”!
  • W filmiku „Nie pal śmieci w domu” oburzony ksiądz wymienia listę szkodliwych substancji, które się podczas spalania śmieci uwalniają („Siarczki! Chlorowodór! Cyjanowodór!”) i radzi, że „nie warto sobie sumienia zaśmiecać”.
  • W spocie „Segreguj śmieci” ksiądz upomina swoją gospodynię, która resztki z obiadu wrzuca bez segregowania do jednego worka: „Śmieci mają swoje życie po życiu. Segregować je trzeba, sortować i na surowiec przerabiać. (…) Marnowanie śmieci to grzech ekologiczny!”

– Liczymy, iż kampania wywoła poruszenie. Większość odbiorców grupy celowej jest świadoma istotności zagadnień ekologicznych, ale nie przeszkadza im to palić i wywozić śmieci do lasu. Nie ma znaczenia, czy kampania będzie oceniana jako „fajna” czy „niefajna”, „obrazoburcza” czy też „mądra”. Ważne jest, czy sprawi, że wiele osób zmieni swe zachowanie – ocenia Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska.

Spoty edukacyjne „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” pojawią się w telewizji, radiu i w Internecie. Ponadto w ramach kampanii organizowane są m.in. konkursy, np. „Wesołe śmieci” dla dzieci ze szkół podstawowych oraz „Twórczość z kosza” dla młodzieży. W konkursach wzięło udział ponad 15 tys. dzieci, które nadesłały ponad 3 tys. prac.

Kampania „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” powstała w ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z czego 85% sfinansowała UE.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ