Telefonia komórkowa prognozuje pogodę

0

Inwestycje w sieci mobilne pochłaniają ogromne środki. Jednak przykłady pochodzące z niektórych państw pokazują, że infrastruktura bezprzewodowa może być wykorzystywana nie tylko do rozmów czy łączenia się z Internetem.

Badania izraelskiego instytutu Porter School for Environmental Education wykazały zależność pomiędzy sygnałem telefonicznym i wilgotnością powietrza. W rezultacie opracowano nowy sposób pomiaru oraz analizy fluktuacji wilgotności atmosfery za pomocą wież telefonii komórkowej. System przeszedł pomyślne testy i już wkrótce ma zostać zaadoptowany w Izraelu.

Nie mniej oryginalny sposób zastosowania wież telefonii mobilnej znaleźli Australijczycy. System OTV (Optus Traffic View) jest wykorzystywany jako ogólnokrajowy system informacji o ruchu drogowym. Wdrożony w czerwcu OTV nadzoruje 70 tysięcy kilometrów dróg i zapewnia w czasie rzeczywistym aktualizację dotyczące rozkładu i natężenia ruchu. Co istotne, uruchomienie procesu gromadzenia danych przez wieże komórkowe nie wymagało dodatkowych inwestycji w infrastrukturę.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ