Sprzedaż serwerów w Polsce mocno w górę

0

Z kwartalnego badania rynku serwerów w regionie EMEA przeprowadzonego przez IDC wynika, że sprzedaż serwerów wzrosła drugi kwartał z rzędu.

Ogólna wartość sprzedaży wzrosła o 5%, natomiast liczba sprzedanych serwerów wzrosła o 15%, osiągając wielkość 520 tysięcy. Największy udział w tym rynku mają serwery klasy x86 (ok. 64 %). Natomiast rynkowy udział pozostałych klas serwerów systematycznie spada. Najszybciej sprzedaż rosła w Centralnej i Wschodniej Europie – w porównaniu z zeszłym rokiem wzrost wyniósł aż 38,8 %. IDC odnotowuje w swoim raporcie, że największy procentowo wzrost (43,3 %) był w Polsce.

Roczny wzrost sprzedaży serwerów blade o 30 % pokazuje, że ponownie ruszyły projekty rozbudowy sewerowni w dużych firmach. W tym segmencie rynku serwery x86 mają 90 % udział. Sprzedaż serwerów stelażowych wzrosła o 23,2%, wynika z faktu, że kupują je operatorzy publicznych chmur i firmy hostingowe, które potrzebują standardowego sprzętu o wysokości 1U lub 2U.

Dwie trzecie sprzedanych serwerów to maszyny kosztujące poniżej 25 tysięcy dolarów. W analogicznym kwartale ubiegłego roku ich udział wynosił 53,5 %. Natomiast sprzedaż serwerów z najwyższej półki zanotowała spadek aż o 28%. Poza tym o 25 % spadła sprzedaż serwerów RISC.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ