Powstaje Wireless Gigabit Alliance

0

Kilkunastu producentów z branży IT poinformowało o utworzeniu organizacji Wireless Gigabit (WiGig) Alliance. Jej zadaniem będzie opracowanie specyfikacji bezprzewodowej technologii działającej w paśmie 60 GHz.

Szybko rosnąca dostępność i wykorzystanie cyfrowych multimediów stworzyło potrzebę opracowania nowego bezprzewodowego standardu. Ma on umożliwić bardzo szybki transfer danych, również w przypadku transmisji obrazów o wysokiej rozdzielczości, pomiędzy różnymi grupami urządzeń z rynku elektroniki konsumenckiej, komputerami PC czy przenośnymi terminalami, jak smartfony i netbooki.

Specyfikacja 60 Ghz zakłada, że dane mogą być przesyłane z gigabitową prędkością w obrębie jednego pomieszczenia. Wizją organizacji jest stworzenie globalnego ekosystemu, w którym będzie zachodzić wymiana danych pomiędzy aplikacjami działającymi na różnych platformach. Takie rozwiązanie pozwoli w przyszłości na zunifikowanie rozrywki, systemów komputerowych, komunikacji, dodatkowo zapewniając transfer dziesięć razy szybszy niż obecnie oferowany w sieciach Wi-Fi.

Założyciele organizacji uważają, że jej dużym atutem jest współpraca różnych grup producentów. W skład WiGig Alliance wchodzą firmy opracowujące półprzewodniki, procesory, komputery PC, elektronikę konsumencką czy wreszcie przenośne terminale. To powinno pozwolić opracować standard, który wyjdzie naprzeciw wymaganiom, między innymi związanym z zarządzaniem energią, szerokiej gamy aplikacji i produktów bezprzewodowych. Lista członków WiGig Alliance robi wrażenie i wróży powodzenie projektowi. Znajdują się na niej między innymi: Broadcom Dell, Intel, LG, Microsoft, NEC, Nokia, Panasonic i Samsung.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ