Oracle kupuje Sun Microsystems

0

Oto prawdopodobnie transakcja roku na rynku serwerów, pamięci masowych i oprogramowania – firma Oracle zdecydowała się kupić firmę Sun Microsystems, przecinając jednocześnie wszystkie spekulacje, o tym, czy podobnej transakcji dokona IBM. Wartość tego przejęcia to 7,4 mld USD – dokładnie tyle, ile miał zapłacić IBM. Oracle zapłaci za każdą akcję firmy Sun Microsystems 9,50 USD.

Obie firmy były partnerami przez ponad 20 lat i wzajemnie wykorzystywały swoje rozwiązania. Nie ulega wątpliwości, że obok sprzętu produkowanego przez Sun, firma Oracle miała na oku przede wszystkim dwie technologie – Java i Solaris. Java to jedna z najbardziej znanych marek na rynku komputerowym, a oprogramowanie bazujące na tej technologii jest zainstalowane w setkach milionów komputerów, telefonów komórkowych i innych urządzeń. To także jedno z najważniejszych przejęć związanych z oprogramowaniem wykonanych przez Oracle’a – rozwiązanie Oracle Fusion Middleware bazuje właśnie na Javie, więc możemy być pewni, że rozwój Javy będzie aktywnie kontynuowany.

Z kolei system operacyjny Sun Solaris stanowi podstawę dla baz danych Oracle’a – głównego biznesu tej firmy. Można zatem spodziewać się, że posiadając pełne prawa do tego systemu, Oracle będzie w stanie dokonać pewnych optymalizacji bazy danych.

Oficjalny komunikat obu firm niewiele mówi o tym, jak potoczą się losy oferowanego przez Sun sprzętu – serwerów, pamięci masowych i terminali. Warto wspomnieć, że prezes Oracle’a – Larry Ellison – jest jedynym inwestorem firmy Pillar Data Systems (poprzez firmę inwestycyjną Tako Ventures), w którą włożył już 350 mln USD. Teraz Oracle staje się pełnym konkurentem Pillara…

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ