Nie pozwól na przerwy w dopływie energii podczas migracji z Windows 2003: Dziewięć kwestii do rozważenia.
W końcu stało się: 14 lipca tego roku firma Microsoft zakończy wspieranie Windows Server 2003 i Windows Server 2003 R2. Może się to okazać wyzwaniem dla niektórych informatyków, ale z pewnością nie musi to być problemem. Rory Higgins, menedżer produktu w firmie Eaton, przedstawia dziewięć punktów, które pomogą im przygotować się do pracy bez Windows Server 2003, a nawet uświadomić im, że ta nieunikniona zmiana tak naprawdę staje się szansą.
„Nie naprawiaj tego, co nie jest zepsute” – to rada, która sprawdza się w większości przypadków, ale nie wtedy, kiedy mówimy o nieobsługiwanych systemach operacyjnych. Oczywiście można nadal korzystać z Windows Server 2003, kiedy przestanie być już obsługiwany przez firmę Microsoft. Systemy operacyjne będą działały nadal – przynajmniej przez jakiś czas. Jednak z czasem ich bezpieczeństwo będzie narażone na coraz większą liczbę zagrożeń. Tak naprawdę przejście na system operacyjny, który ma zapewnione wsparcie, nie jest opcją, tylko biznesową koniecznością.
Ale nad czym trzeba by się zastanowić, aby zagwarantować, że migracja nie tylko zakończy się sukcesem, ale również wytworzy ważne i trwałe korzyści? Zobaczmy.
1. Nie zapominaj o energii
Jeśli w ramach aktualizacji instalujesz nowe serwery – a będzie to robiło wiele firm i organizacji – a może też dodajesz kilka nowych na okoliczność rozwoju firmy w przyszłości, z pewnością wzrośnie w niej zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli podobnie jak inni decydujesz się na wirtualizację i konsolidację zadań, warto pomyśleć o tym, co stanie się z serwerami wirtualnymi i cennymi danymi, kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu. Nawet jeśli zamiast instalowania nowych serwerów postanowisz przenieść niektóre zadania w chmurę, prawdopodobnie konieczne będzie uaktualnienie twojej infrastruktury przełączników sieciowych i przepustowości łączy. Istotne jest zapewnienie wystarczającej – i niezawodnej – ilości energii, aby umożliwić dalszą pracę tych krytycznych komponentów sieci. Nieuwzględnienie tej kwestii w kontekście uaktualniania aplikacji informatycznych może zwiększać ryzyko narażenia całej firmy na przerwy w działalności.
2. Rozważ podejście zintegrowane
Nikt nie lubi pracować z 20 różnymi narzędziami i pulpitami, a obecnie nie ma nawet takiej potrzeby, ponieważ możliwe jest integrowanie wszystkich warstw aplikacji informatycznych i kontrolowanie wszystkiego z poziomu jednego pulpitu. Zarządzanie energią jest częścią takiego zintegrowanego podejścia: najlepsze oprogramowanie, które to umożliwia, łatwo integruje się z wiodącymi środowiskami wirtualizacyjnymi, takimi jak VMware VCenter, Citrix XenCenter i Microsoft SCVMM. Korzystanie z takiego oprogramowania umożliwia wdrażanie kompleksowego kontrolowania urządzeń elektrycznych, serwera, urządzeń sieciowych oraz urządzeń do przechowywania informacji, i zarządzania nimi z poziomu jednego pulpitu wirtualizacji. Jeśli zdecydujesz się na zastąpienie swojej aplikacji IT zintegrowanym rozwiązaniem dotyczącym infrastruktury, sprawdź, czy uwzględnia ono opcje zarządzania energią.
3. Uświadom sobie znaczenie strategii zapewniających firmie ciągłość działalności
Nowoczesne rozwiązania umożliwiające zarządzenie energią, czyli zasilacze UPS i urządzenia PDU w obudowach typu „rack”, nie tylko integrują się z platformami wirtualizacji w celu kontrolowania ich i zarządzania nimi, ale są także kluczowe w kontekście wdrażania zasad zapewniających firmie ciągłość działalności w przypadku wystąpienia przerw w dostawie prądu lub zdarzeń środowiskowych. Co zrozumiałe, Twoja firma będzie chciała jak najdłużej podtrzymać pracę krytycznych aplikacji. Można tego dokonać poprzez uszeregowanie aplikacji według ważności i pozbycie się obciążeń niekrytycznych. Dzięki temu wydłuży się okres działania baterii, a zyskany w ten sposób czas może stanowić o różnicy między drobną przerwą w dostawie energii, a poważniejszym problemem związanym z dłuższym przestojem. Ostrzeżenia o przerwach w dostawie prądu i zdarzeniach środowiskowych mogą również zapoczątkować migrację na żywo maszyn wirtualnych do lokalizacji zapasowych, które nie są zagrożone z powodu niekorzystnego zdarzenia jakim jest brak energii. Mogą na dodatek zapoczątkować replikację krytycznych danych na stronę zapasową i w kontrolowany sposób zamknąć urządzenia w przypadku dłuższych awarii prądu.
4. Zwiększaj wydajność, zmniejszaj koszty
Zapewnij sobie maksymalne korzyści, jakie można odnieść z migracji systemu operacyjnego. Oprócz pożytku, jaki może przynieść integracja układu elektroenergetycznego, można również uwzględnić zwiększone oszczędności kosztów energii zyskane dzięki nowej infrastrukturze energetycznej. Trzeba pamiętać, że starsze zasilacze UPS są mniej wydajne niż ich nowoczesne odpowiedniki, zatem jest niemal pewne, że koszty zakupu nowych jednostek zwrócą się stosunkowo szybko dzięki zyskanym oszczędnościom. Najnowsze zasilacze są wyjątkowo energooszczędne: niezwykłą ochronę zapewnioną podwójnemu systemowi konwersji można obecnie połączyć z wydajnością na poziomie ok. 98%. Nie zapominajmy, że nie oznacza to niższych rachunków tylko za prąd zużywany jedynie przez systemy UPS, ale także przez urządzenia wentylacyjne i klimatyzatory, ponieważ urządzenia PDU w obudowach „rack” najnowszej generacji mogą teraz pracować nieprzerwanie w temp. do 60ºC bez obniżania swoich wartości znamionowych, co oznacza tym samym mniejsze zapotrzebowanie na ich chłodzenie.
5. Planuj na przyszłość i nie inwestuj na zapas
Pomyśl o swoich możliwych potrzebach w przyszłości, ale nie porywaj się na wysokie i zbędne wydatki. Zamiast tego lepiej znaleźć modułowe zasilacze UPS, które spełnią Twoje obecne potrzeby, a które łatwo można w przyszłości rozbudować, co już teraz ograniczy konieczność zwiększania nakładów w ramach spełnienia wymogów przyszłościowych. Pomoże Ci to przyjąć strategię ponoszenia wydatków wraz z rozwojem firmy, a nie wcześniej i na zapas.
6. Sprawdź i optymalizuj zużycie prądu przez sprzęt komputerowy
Nie zapominaj, że zasilacz UPS, który będzie zapewniał ochronę prądu dostarczanego do Twoich aplikacji informatycznych, nie jest jedyną rzeczą potrzebną do zagwarantowania optymalizacji poboru energii. Powinno się również pomyśleć o dystrybucji prądu do urządzeń IT oraz inteligentnym sposobie pomiaru i kontroli jego zużycia. Można użyć urządzeń PDU do montowania na stelażu, które nie tylko dystrybuują moc, ale także, jeśli zajdzie taka potrzeba, mierzą jej zużycie na poziomie gniazdka. Najlepsze ich typy mają mierniki mogące określić zużycie energii z dokładnością ±1% według standardu IEC. Dla użytkowników oznacza to możliwość szybkiego i dokładnego oszacowania ilości zużywanej energii i sprawnej identyfikacji nielegalnie podłączonego sprzętu komputerowego, który zużywa więcej prądu niż powinien. Takie precyzyjne pomiary ułatwiają również rozkład obciążeń i pozwalają odszukać miejsca z zapasami energii. Ponadto, pomiar z funkcją rozliczeń oznacza, że danych na temat poboru energii dostarczonych przez urządzenie PDU w obudowie „rack” można użyć do rozdzielenia kosztów pomiędzy działy firmy w jej zakładach i pomiędzy klientów w centrach danych.
7. Sprawdź przepustowość instalacji elektrycznej
Zainstalowanie dodatkowych urządzeń UPS, by sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na prąd zaktualizowanej infrastruktury, jest krokiem logicznym, ale ważne jest też sprawdzenie, czy instalacja elektryczna wytrzyma dodatkowe obciążenia. Jeśli są co do tego jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź to u dostawcy energii lub zarządcy budynku i jeśli zajdzie taka konieczność, zapewnij sobie zwiększenie mocy przyłączeniowej.
8. Wymienić urządzenia UPS czy je zatrzymać?
Jak już wspomniano wcześniej, istnieje wiele dobrych powodów wymiany istniejących urządzeń UPS w ramach dokonywanej aktualizacji, ponieważ starzejące się urządzenia zabezpieczające systemy zasilania nie zawsze są w stanie sprostać wymogom nowoczesnych aplikacji IT. Jednak jeśli zdecydujesz się zatrzymać stare urządzenia, sprawdź ich wiek i datę wymiany baterii. Jeżeli stare UPS-y będą wkrótce wymagały wymiany baterii na nowe, dochodzi następny mocny argument za instalacją nowych jednostek, ponieważ baterie stanowią znaczną część całkowitego kosztu urządzenia UPS.
9. Zapewnij sobie spokój ducha przez cały okres żywotności wybranego rozwiązania
Wybieraj urządzenia elektryczne, które dzięki swojej elastycznej i modułowej budowie oraz poręcznemu rozmiarowi zapewniają łatwą instalację i użytkowanie. Dzięki temu zwolni się wiele cennego miejsca na Twoje aplikacje informatyczne. Wreszcie, pamiętaj o gwarancji i wsparciu. Każdemu klientowi zależy na systemach, które utrzymują najwyższą wydajność przez cały okres ich użytkowania, zatem powinno się szukać dostawcy mogącego zaoferować usługi wsparcia, które będą niedrogie i dopasowane do potrzeb biznesowych oraz zapewnić pełną i bezpłatną gwarancję produktu.
Wymuszone aktualizacje rzadko są mile widziane, ale w tym przypadku przestawienie się z sędziwego i coraz bardziej przestarzałego środowiska Windows Server 2003 na bardziej nowoczesny i w pełni wspierany system operacyjny jest w większym zakresie szansą niż zagrożeniem. Trzymaj się zawartych tutaj wskazówek i pracuj z doświadczonym sprzedawcą, który jest w stanie w pełni pomóc w migracji, a Twoje systemy staną się bardziej elastyczne, energooszczędne i niezawodne oraz będą służyły przez wiele lat.
Adam Przasnyski, marketing manager w Eaton Power Quality