10 milionów szkodliwych aplikacji dla Androida

0

Uwaga cyberprzestępców nadal koncentruje się na urządzeniach mobilnych z Androidem: z danych Kaspersky Lab wynika, że w styczniu łączna liczba szkodliwych aplikacji dla Androida przekroczyła próg 10 milionów.

Pod koniec stycznia 2014 r. oficjalny sklep Google Play oferował ponad 1,1 mln aplikacji. Jeszcze więcej można znaleźć w alternatywnych, nieoficjalnych źródłach – jednak prawdopodobieństwo, że aplikacje będą szkodliwe jest również większe. Kaspersky Lab odnotował jak dotąd 10 milionów podejrzanych aplikacji. Część z nich znajduje się w legalnym oprogramowaniu, które cyberprzestępcy nierzadko wykorzystują jako nośnik swojego szkodliwego kodu.

W większości przypadków celem szkodliwych programów są informacje finansowe użytkowników. Tak było na przykład w przypadku wywodzącej się z Rosji mobilnej wersji trojana Carberp. Szkodnik ten kradnie dane uwierzytelniające użytkownika wysyłane do serwera banku. Według ekspertów z Kaspersky Lab, większość szkodliwych aplikacji dla Androida jest obecnie rozwijana w Rosji.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ