Test Storagefocus: R-Tools Technology R-Crypto 1.5

0

R-Crypto jest łatwym w użyciu oprogramowaniem dla Windows przeznaczonym do szyfrowania danych przechowywanych na dyskach twardych komputera oraz pamięciach przenośnych. Aplikacja umożliwia tworzenie zaszyfrowanych wirtualnych dysków w postaci pliku. Szyfrowanie i deszyfrowanie danych odbywa się w locie, przezroczyście dla systemu operacyjnego i użytkownika. R-Crypto jest darmowy do użytku domowego. Koszt zakupu pojedynczej licencji dla zastosowań biznesowych wynosi 59,99 dolarów.

Wydawcą R-Crypto jest firma R-Tools Technology, znana z narzędzi do odzyskiwania danych, m.in. R-Studio i R-Undelete. Więcej informacji na temat R-Studio można znaleźć w artykule Oprogramowanie do samodzielnego odzyskiwania danych – test porównawczy).

Interfejs R-Crypto jest czytelny i intuicyjny w obsłudze. Wzorowano go na liście zadań znanej z Eksploratora Windows XP. Przez kolejne etapy tworzenia nowego magazynu wirtualnego prowadzi nas graficzny kreator. Asystent sugeruje dobór niektórych parametrów. Przykładowo, możemy skorzystać z jednej z predefiniowanych metod szyfrowania m.in. zapewniającej najwyższy poziom bezpieczeństwa (AES-256) lub rozsądny kompromis między wydajnością, a siłą szyfrowania (AES-192). Wirtualne dyski zabezpieczone są hasłem. Co ważne, pliki kontenera mogą być zamieszczane w udziałach sieciowych i montowane lokalnie pod dostępną literą dysku. Alternatywnie, R-Crypto umożliwia podłączanie wirtualnych magazynów pod pustym folderem NTFS, np. C:\Dane1.

Użytkownik może przygotować listę dysków, które będą automatycznie podłączane podczas startu systemu. W głównym oknie aplikacja wyświetla listę ostatnio używanych wolumenów. Dostęp do najważniejszych funkcji programu przyspiesza natomiast ikona na pasku zadań. Nowe opcje znajdziemy także w menu kontekstowym okna Mój komputer. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę wirtualnego wolumenu, aby wywołać funkcje odłączenia lub wyczyszczenia dysku. Podłączanie i odłączanie kontenerów może odbywać się również z wiersza poleceń.

W programie zaimplementowano pięć algorytmów szyfrowania RC2, RC4, DES, 3DES z podwójnym i potrójnym kluczem oraz AES o długości klucza od 128 do 256 bitów. Dostępne funkcje mieszające to MD2, MD4 i MD5 oraz SHA-1, SHA-256, SHA-384 i SHA-512. Do szyfrowania i deszyfrowania danych R-Crypto wykorzystuje biblioteki kryptograficzne dostępne w Windows – Microsoft Enhanced Cryptographic Provider, Microsoft Strong Cryptographic Provider oraz Microsoft Enhanced RSA i AES Cryptographic Provider.

Podsumowanie: R-Crypto, jako narzędzie do szyfrowania danych, sprawdzi się w najprostszych zastosowaniach. W wirtualnych dyskach możemy bezpiecznie przechowywać najbardziej poufne informacje, oczywiście pod warunkiem wyboru silnego algorytmu z odpowiednio długim kluczem szyfrującym. Aplikacja jest wygodna w użyciu i nie obciąża zasobów komputera. Istotną wadą programu jest brak możliwości zabezpieczenia szyfrowanego magazynu kluczem z pliku lub odciskiem palca. W przypadku R-Crypto pozostaje nam wybór silnego hasła.

Strona programu: http://www.r-tt.com/data_security_software/

Za:

 • intuicyjna obsługa, czytelny interfejs,
 • montowanie wirtualnych magazynów pod pustym katalogiem,
 • darmowy do zastosowań domowych i niekomercyjnych,
 • podłączanie i odłączanie wirtualnych dysków z wiersza poleceń,

Przeciw:

 • tylko podstawowy zestaw funkcji,
 • zabezpieczanie wirtualnych dysków wyłącznie hasłem,
 • brak funkcji szyfrowania wybranych partycji lub całych dysków.

Ocena:

 • Środowisko działania (10%): 3
 • Funkcjonalność podstawowa (20%): 3
 • Funkcjonalność dodatkowa (5%): 3
 • Integracja z Windows (10%): 2
 • Rozwiązania profesjonalne (25%): 3
 • Algorytmy szyfrowania (15%): 5
 • Łatwość i wygoda obsługi (10%): 5
 • Cena (5%): 3

Łączna ocena (średnia ważona): 3,4

Kolejne etapy tworzenia wirtualnego dysku w R-Crypto.

Panel zarządzania R-Crypto zorganizowano w formie zadań.

Wróć do artykułu podsumowującego test oprogramowania do szyfrowania danych

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ