Gen 6 Fibre Channel – ostre przyspieszenie

0

Prace nad produktami Fibre Channel szóstej generacji nabierają tempa. Już za dwa lata na rynku pojawią się przełączniki i adaptery, które pozwolą odbierać i przesyłać dane z zawrotną prędkością 128 Gbps.

Organizacja FCIA (Fibre Channel Industry Association) poinformowała, że w 2016 roku do oficjalnej sprzedaży trafią przełączniki i adaptery Gen 6 Fibre Channel. Urządzenia pozwolą na transmisję danych rzędu 32 Gbps oraz 128 Gbps. Połączenie FC 128Gbps składa się z czterech kanałów Fibre Channel, każdy obsługuje dane z szybkością 32 Gbps. Poza zawrotnymi prędkościami nowa generacja produktów zawiera udoskonalenia w zakresie niezawodności i efektywności energetycznej. Nowym rozwiązaniem jest system korekcji błędów, który wychwytuje, a następnie koryguje błędy bez konieczności przeprowadzenia czasochłonnej retransmisji.Swoją gotowość potwierdzają również producenci sprzętu. Firma Brocade zapowiedziała wprowadzenie do oferty produktów Gen 6 Fibre Channel za dwa lata, zaś QLogic zadeklarował, że już w przyszłym roku wypuści na rynek adaptery 32 Gbps FC.

W 2011 roku prędkość transmisji Fibre Channel zwiększyła się dwukrotnie, osiągając transfer na poziomie 16 Gbps. Jednak apetyt przedsiębiorców ciągle rośnie, dlatego nowe prędkości oferowane przez produkty szóstej generacji powinny być przyjęte z otwartymi rękami. Co istotne, nowy sprzęt będzie kompatybilny z istniejącymi rozwiązaniami Fibre Channel. Bardziej wydajne sieci SAN pomogą powstrzymać rosnącą na administratorach presję związaną z obsługą serwerów i macierzy dyskowych. Wirtualizacja serwerów pozwala optymalnie wykorzystać zasoby obliczeniowe, generując popyt na dane. Dzięki dyskom SSD udało się znacznie zwiększyć szybkość dostarczania danych. Niestety coraz częściej słabym ogniwem stają sieci, oferujące zbyt niską przepustowość. Przedsiębiorcy poszukują różnych sposobów, aby zminimalizować opóźnienia np. umieszczając w serwerach pamięć flash. Ale to rozwiązanie może być złożone i kosztowne przy bardziej rozbudowanych projektach. Sieć SAN bazująca na Gen 6 Fibre Channel zapewnia z jednej strony wysokie przepływności, a z drugiej pozwala zachować tradycyjną architekturę, zapewniającą efektywne współdzielenie i konsolidację zasobów.

Standard Gen 6 Fibre Channel powinien stanowi poważną alternatywę dla Fibre Channel over Ethernet. FCoE umożliwia przenoszenie ruchu sieci SAN oraz LAN w ramach jednej fizycznej infrastruktury sieciowej. Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty instalacji oraz utrzymania. Oszczędności następują dzięki zmniejszeniu liczby portów w serwerach, ograniczeniu okablowania, czy mniejszym nakładom na klimatyzację. Warto zwrócić uwagę, że poza cieszącym się dużą popularnością standardem Gigabit Ethernet, dostępne są również 10 Gb Ethernet, 40 Gb Ethernet oraz 100 Gb Ethernet. To daje na dzień dzisiejszy sporą przewagę technologii FCoE. Wprawdzie dwa ostatnie standardy pozostają w niszy, niemniej wykładniczy przyrost ruchu sieciowego i nowe trendy na rynku IT mogą sprawić, że wkrótce wejdą one do głównego nurtu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ