Kablówki rzucają rękawice DSL

0

Operatorzy kablowi w Europie inwestują więcej w infrastrukturę niż telekomy. Operatorzy kablowi ze Starego Kontynentu przewidują, że w ciągu najbliższych trzech latach dostarczą niemal połowie swoich klientów łącza o przepływności 10-50 Mbit/s.

Według raportu „Cable in Europe. Delivering the Future Today”, opracowanego przez europejską firmę badawczą Solon, penetracja sieci szerokopasmowych jest wyższa w krajach, gdzie sieci kablowe konkurują z operatorami narodowymi. Telewizje kablowe liczą, że do końca 2012 roku 40% klientów kablówek korzystać będzie z Internetu o prędkości między 10 a 50 Mbit/s.

„To nie wyczerpuje potencjału kabla – prędkości pobierania do 200 Mb/s i więcej pozwolą nam pozostawić DSL daleko w tyle” – powiedział Manuel Kohnstamm, prezes Cable Europe, Europejskiego Stowarzyszenia Komunikacji Kablowej. Manuel Kohnstamm był jednym z uczestników Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE2009 – cyklicznej imprezy poświęconej telewizji kablowej. W tym roku spotkanie odbywało się w dniach 18-21 października w Ossie.

Pomimo kryzysu w Europie branża telewizji kablowych rozwija się w przyzwoitym tempie 6-8% rocznie. Operatorzy kablowi są w wielu krajach najpoważniejszym infrastrukturalnym konkurentem narodowych telekomów. Niedawno przeprowadzone badania pokazały, że w ostatnich latach operatorzy kablowi inwestowali ok. 25% swoich przychodów w unowocześnianie sieci i usług, podczas gdy tradycyjni operatorzy telekomunikacyjni 12%.

Manuel Kohnstamm zwrócił uwagę, że jedną z największym bolączek operatorów kablowych jest nadmierne rozdrobnienie rynku. W Polsce połowa rynku jest podzielona między czterech operatorów, a pozostałe 50% należy do ponad 500 firm. „Ale ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie” – uważa Kohnstamm.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ