„Czysta energia” w data center

0

Greenpeace opublikował raport „Make IT Green”, w którym zachęca firmy z branży nowych technologii do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w data center.

Ekolodzy z Greenpeace International zauważają wyraźny wzrost zainteresowania klientów usługami typu cloud computing. Taka sytuacja powoduje, że usługodawcy rozbudowują swoje centra danych, co automatycznie prowadzi do wzrostu zużycia energii. Autorzy raportu apelują do firm, aby stopniowo wycofywały się z „brudnej energii”, przede wszystkim opartej na węglu, i poszukiwały alternatywy w postaci odnawialnych źródeł energii. Zdaniem Greenpeace takie firmy jak Google czy Facebook i inni poważni gracze na rynku usług cloud computing powinni wspierać wszelkie inicjatywy zmierzające do stosowania w centrach danych „czystej energii”.

Raport zawiera kilka przykładów dotyczących wykorzystania źródeł energii przez data center należące do największych światowych producentów i usługodawców z branży IT. Centrum danych Apple w stanie Północna Karolina jest zasilane głównie przez energię z węgla (50,5%), 38,7% stanowi energia nuklearna, a zaledwie 3,8% to energia odnawialna. Z kolei data center Microsoftu w Teksasie czerpie 11% energii ze źródeł odnawialnych, ale w Chicago – zaledwie 1,1%.

Na szczególną uwagę zasługują dwa ośrodki data center – Google w stanie Dallas, gdzie udział czystej energii wynosi 50,9% oraz Yahoo! w Nowym Yorku, gdzie wskaźnik ten osiągnął wartość 27,7%. Choć z drugiej strony Greenpeace prezentuje dane pokazujące, że obaj usługodawcy mają jeszcze przed sobą sporo pracy. Niektóre centra danych wymienionych firm w niewielkim stopniu wykorzystują odnawialne źródła energii, np. w ośrodku Google w Lenoir (Północna Karolina) jest to tylko 3,8%.

Twórcy opracowania pochwalili Yahoo! za uruchomienie hydroelektrowni w swoim data center w Nowym Yorku oraz Google za utworzenie spółki zależnej, zajmującej się wytwarzaniem energii. Natomiast na czarnej liście znalazł się Facebook. Właściciele tego najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie zostali skrytykowani za data center w Oregon, gdzie głównym dostawcą mocy jest PacifiCorp, bazujący głównie na energii węglowej.

Raport „Make IT green” zawiera również dane dotyczące emisji dwutlenku węgla do atmosfery (źródło: raport Climate Group and the Global e-Sustainability Initiative z 2008 r. – „Smart 2020: enabling the low carbon economy in the information age”), będące bezpośrednim rezultatem rozwoju usług cloud computing. W 2007 r. było 820 Mt CO2, ale w 2020 r. wartość ta osiągnie poziom 1430 Mt CO2.

Greenpeace oblicza również zapotrzebowanie na energię, związane z usługami „przetwarzania w chmurze”. Za 10 lat będzie to 1963,74 miliardów kWh, co oznacza trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2007 (623 mld kWh).

Źródło: businessgreen.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ