1 TB/s po światłowodzie

0

Nokia Bell Labs, Deutsche Telekom T-Labs oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium osiągnęły predkość 1 Tb/s w teście technologii optycznej.

Nokia Bell Labs, Deutsche Telekom T-Labs oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium osiągnęły taką przepływność i efektywność spektralną podczas testu technologii optycznej, stosując nową technikę modulacji. To badanie pomoże rozszerzyć możliwości sieci optycznych, by mogły sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na przesył danych.

Demonstracja ta  pokazuje, że elastyczność i możliwości sieci optycznych mogą być maksymalnie zwiększone, gdy prędkość transmisji jest dynamicznie adaptowana do warunków kanałowych i wymagań transmisji. Eksperyment ten, będący częścią projektu Safe and Secure European Routing (SASER), przeprowadzono na bazie sieci optycznej Deutsche Telekom i osiągnięto prędkość transmisji netto 1 Tb/s. Jest to wartość zbliżona do maksymalnej teoretycznej prędkości transmisji informacji w tym kanale i zbliżająca się do tzw. Limitu Shannon’a dla sieci swiatłowodowych.

Claude Shannon, jednen z pionierów Bell Labs, uznawany za ojca „teorii informacji” odkrył jak obliczyć maksymalną prędkość transmisji dla danego kanału, czyli tzw. Limit Shannona w 1948 roku.

Przeprowadzony obecnie test, wykorzystujący nowatorskie podejście do modulacji, znane jako Probabilistic Constellation Shaping (PCS), stosuje formaty QAM w celu osiągnięcia wyższej przepustowości transmisji w pojedynczym kanale, aby znacznie poprawić efektywność spektralną komunikacji optycznej.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ