Tożsamość w sieci coraz bardziej niepewna

0

We współczesnym świecie wysyłanie dokumentów i przekazywanie poufnych informacji za pomocą e-maili stało się codziennością. Niestety, mało kto weryfikuje tożsamość nadawców wiadomości elektronicznych, a oszustwa dokonywane poprzez korespondencję mailową rosną w lawinowym tempie. Nawet co dwudziesty e-mail może wiązać się z narażeniem bezpieczeństwa w sieci.

Jak wynika z raportów Cisco, cyberprzestępcy coraz częściej rezygnują ze spamu na rzecz znacznie poważniejszych ataków, precyzyjnie wymierzonych w firmy oraz instytucje. Otrzymanie wiadomości z wirusem, który zainfekuje nasz system, może skończyć się m.in. kradzieżą bądź zniszczeniem danych. Internauci coraz częściej spotykają się też z zagrożeniami, na które nie są przygotowani. Chodzi głównie o Phishing czyli próby wyłudzenia danych. W ub.r. głośno było o atakach phishingowych na kilka dużych polskich banków – ich klientów kierowano do fałszywych stron logowania do systemów e-bankowości. Kolejną metodą jest Spoofing, czyli podrabianie maili, który polega na spreparowaniu nagłówka maila w taki sposób, aby zawierał adres e-mail, nazwę czy inne dane nadawcy, znanego adresatowi wiadomości, pod którego próbuje się podszyć ktoś inny. Taki e-mail na pierwszy rzut oka może wyglądać tak samo, jak od prawdziwego nadawcy.

Użytkownicy poczty elektronicznej stali się świadomi tego, jak ważne dla bezpieczeństwa skrzynki mailowej jest dobre i silne hasło, odpowiednio chronione przed osobami niepowołanymi, a także oprogramowanie antywirusowe, skanujące e-maile w poszukiwaniu wirusów. Niestety, wciąż jeszcze nie zabezpieczają się przed nieautoryzowaną korespondencją elektroniczną, której nadawców nie znają bądź których tożsamości nie są pewni. – Coraz częściej zdarza się, że zamiast spodziewanego nadawcy mamy do czynienia z cyberprzestępcą, programem, który automatycznie rozsyła odpowiednio spreparowane treści lub też zwyczajnym oszustem próbującym wprowadzić nas w błąd – komentuje Dariusz Łydziński, Szef Działu Bezpieczeństwa, Ochrony Informacji i Audytu Unizeto Technologies.

Maile można weryfikować poprzez Certyfikaty ID, które pełnią rolę elektronicznego dokumentu tożsamości uwierzytelniającego danego użytkownika w sieci. Zastosowanie takiego rozwiązania niesie ze sobą dwojakie korzyści: umożliwia zabezpieczenie przesyłanej e-poczty poprzez jej szyfrowanie oraz potwierdza tożsamość nadawcy. Poświadczenie tożsamości osoby, na którą jest wydany certyfikat, dokonywane jest przez Zaufaną Stronę Trzecią, dzięki czemu nie może być mowy o oszustwie. W przypadku, kiedy obie strony posiadają wspomniane zabezpieczenie, mogą być w 100% pewne bezpieczeństwa przesyłanych wiadomości.

Jak mówi Mariusz Janczak, Koordynator Marketingu Produktowego Unizeto Technologies – Certyfikaty ID to doskonałe rozwiązanie dla przedstawicieli biznesu, dla których zapewnienie wiarygodności i bezpieczeństwa relacji służbowych jest ważnym elementem pracy. Wydatek w wysokości kilku złotych miesięcznie sprawia, że na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić także prywatni użytkownicy poczty elektronicznej.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ