5 porad – jak wdrożyć skuteczny system monitoringu

1

Jeszcze do niedawna systemy monitoringu były zarezerwowane wyłącznie dla korporacji. Dziś trafiają pod strzechy. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpowiedniego rozwiązania?

Systemy monitoringu i bezpieczeństwa stają się nieodłącznym elementem wyposażenia firm oraz posesji prywatnych. Niemniej wdrożenie odpowiedniego systemu, a także wybór instalatora jest dużym wyzwaniem. Co zrobić, aby nie zagubić się w labiryncie ofert i technicznego żargonu?
 

1.       Pytania, których nie unikniesz

Prywatne posesje, sklepy, szkoły, parkingi czy wielkie korporacje coraz częściej wdrażają systemy monitoringu. Użytkownicy mają bardzo zróżnicowane potrzeby. Częstokroć rozwiązanie przeznaczone dla małego sklepu jubilerskiego jest droższe niż system obsługujący duży salon meblowy.
Dlatego proces wyboru dostawcy należy rozpocząć od krótkiej analizy, pozwalającej znaleźć odpowiedzi na zasadnicze pytania.

  • Jakie jest przeznaczenie systemu?
  • Jakie informacje chcemy uzyskać dzięki zastosowaniu monitoringu?
  • Jak dokładny ma być przekazywany obraz?
  • Czy kamery powinny być ukryte?

2.       Tradycja czy technologia IP? Cena może być złudna.

Monitoring obiektów przez długi okres był utożsamiany z CCTV – sieciami telewizji przemysłowej i dozorowej. Jednak wraz z rosnącą popularnością internetu zaczęły pojawiać się rozwiązania oparte na technologii IP. Zaletą analogowych produktów jest cena, szczególnie korzystna w przypadku mniejszych wdrożeń. Jednak uruchomienie systemu monitoringu nie ogranicza się wyłącznie do instalacji kamer, dochodzą jeszcze koszty okablowania, zasilania, archiwizacji oraz bieżącej obsługi systemu.
– Często po wnikliwej analizie rachunek ekonomiczny przemawia na korzyść systemu analogowego. Systemy CCTV oraz monitoringu IP mają swoich gorących orędowników. Warto wysłuchać argumentów obu stron, a następnie poprosić o wycenę projektu – doradza Damian Sember, Kierownik Działu Instalacji Niskoprądowych firmy IteCom.

3.       Kamera, czyli oczy monitoringu

Wybór odpowiednich kamer i ich właściwe rozmieszczenie ma pierwszorzędne znaczenie podczas wdrażania projektu. Większość popularnych zestawów do monitoringu składa się z dwóch lub czterech kamer. Zastosowanie czterech kamer z reguły wystarcza do monitorowania terenu o powierzchni 1 tys. metrów kwadratowych. Użytkownik może rozbudować system o dodatkowe kamery pod warunkiem, że w rejestratorze są wolne kanały wizyjne. Kolejną kwestią jest wielkość obiektywu. – Kamery z tradycyjnymi obiektywami zdają egzamin podczas obserwacji wejść do budynków, kas czy korytarzy. W przypadku rozległych obszarów wskazane jest użycie kamer z szerokokątnym obiektywem. Ciekawym rozwiązaniem, rekomendowanym, dla specjalnych zastosowań, są kamery PTZ posiadające możliwości regulacji obrotu, kąta nachylenia i zbliżenia obrazu – tłumaczy Damian Sember.
 

4.       Świetna jakość czy miejsce na dysku?

Rozdzielczość oraz ilość klatek wyświetlanych na sekundę determinują jakość obrazu rejestrowanego przez kamerę. Najczęściej spotykane kamery, wykorzystywane w procesie monitoringu, oferują rozdzielczości od 240 TVL (linii telewizyjnych) do 625 TVL. Ta ostatnia wartość wyznacza granicę możliwości systemów analogowych. Rozwiązanie wykorzystujące IP oferują wyższe rozdzielczości. Warto mieć na uwadze, że do celów dowodowych wymagana jest wysoka rozdzielczość obrazu. Z kolei szybkość klatek jest miarą płynności wyświetlanych obrazów. Niski współczynnik sprawia u widza wrażenie „pokazu slajdów”. Obraz wyświetlany w stacjach telewizyjnych posiada współczynnik 30 fps (klatek na sekundę). Systemy monitoringu zazwyczaj nie gwarantują tak dużej płynności. Ma to swoje plusy, chociażby w postaci mniejszej powierzchni dyskowej potrzebnej do zapisu materiału. Kamery ze współczynnikiem 15 fps bez trudu poradzą sobie z rejestracją placów, wejść do posesji itp. Natomiast monitorowanie szybko przemieszczających się obiektów np. samochodów, wymaga urządzenia oferującego przynajmniej 24 fps.

5.       Oprogramowanie. Więcej niż dodatek.

Cenne uzupełnienie systemu monitoringu stanowi oprogramowanie, rozszerzające możliwości zestawu o wiele interesujących funkcjonalności. Jedną z nich jest uruchomienie zapisu na dysk dopiero po wykryciu ruchu. Nowoczesne systemy pozwalają także na informowanie właściciela obiektu za pomocą SMS-a o pojawiających się problemach czy niepokojących zjawiskiem. Walorem systemów IP jest możliwość podglądu pomieszczenia poprzez przeglądarkę za pośrednictwem tabletu czy smartfona. Aplikacje umożliwiają także inteligentne poszukiwanie na podstawie takich kryteriów jak: dzień, godzina czy detekcja ruchu.
Odpowiednia analiza i porównanie dostępnych na rynku rozwiązań pozwoli wybrać system monitoringu wzorowo wypełniający swoje zadania. Co ważne, rozważny wybór nie spowoduje wyrwy w firmowym bądź domowym budżecie – mówi kierownik Kierownik Działu Instalacji Niskoprądowych firmy IteCom.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ