Wciąż rośnie niebezpieczeństwo ataków ransomware

0

Z najnowszego raportu McAfee Labs Threats Report: August 2015, opublikowanego przez Intel Security, wynika, że wciąż rośnie niebezpieczeństwo cyberataków z wykorzystaniem ransomware. Całkowita liczba próbek ransomware wzrosła o 127% od II kw. 2014 r. do II kw. 2015 r. Spada natomiast zagrożenie atakami mobilnymi.

Opublikowany 1 września raport podsumowujący II kwartał 2015 roku pokazuje, że świat wciąż musi się mierzyć z atakami typu ransomware, wykorzystującymi oprogramowanie szyfrujące dane na zainfekowanym komputerze. Cyberprzestępcy żądają okupu w zamian za klucz do odszyfrowania plików. Obszar ransomware rozwija się w zawrotnym tempie, liczba nowych próbek w II kwartale wzrosła o 58%.

Ważną informacją z raportu McAfee Labs jest spadek zagrożeń w sektorze mobilnym. Choć całkowita liczba próbek mobilnego złośliwego oprogramowania wzrosła w II kwartale o 17%, to jednak wskaźniki infekcji w tym obszarze spadły o ok. 1% we wszystkich regionach, przy czym w Ameryce Północnej spadek wynosił 4%, a w Afryce te wskaźniki się nie zmieniły.

Raport z sierpnia 2015 roku przedstawia również inne ważne dane dotyczące drugiego kwartału 2015 roku:

  • Botnety spamowe. Tendencja spadkowa w zakresie botnetów spamowych przeciągnęła się na II kwartał, głównie ze względu na brak aktywności botnetu Kelihos. Slenfbot jest ponownie na szczycie tabeli, a zaraz za nim Gamut oraz Cutwail na trzecim miejscu.
  • Podejrzane adresy URL. Według danych z II kwartału co godzinę podejmowano 6,7 miliona prób skłonienia klientów McAfee do przejścia na ryzykowną stronę poprzez wiadomość e-mail, w trakcie przeglądania Internetu itp.
  • Zainfekowane pliki. Według danych z II kwartału co godzinę ponad 19,2 miliona zainfekowanych plików pojawiało się w sieciach klientów McAfee.
  • Więcej programów PUP. Według danych z II kwartału co godzinę 7 milionów potencjalnie niepożądanych programów (PUP) dokonywało próby instalacji lub uruchomienia w sieciach chronionych przez McAfee.

Zaskoczyło nas to, w jakim stopniu trzy kluczowe czynniki, czyli coraz szerszy obszar ataków, industrializacja hakingu oraz złożoność i fragmentacja rynku bezpieczeństwa IT, przyspieszyły ewolucję zagrożeń, a także zwiększyły liczbę i częstotliwość ataków – mówi Vincent Weafer, wiceprezes, Intel Security, McAfee Labs. – Aby dotrzymać kroku tym zmianom, społeczność odpowiadająca za cyberbezpieczeństwo musi wciąż pracować nad poprawą udostępniania informacji o zagrożeniach, zatrudniać więcej specjalistów, przyspieszać wprowadzanie innowacji w technologii zabezpieczeń i współpracować z instytucjami rządowymi, które mają obowiązek chronić obywateli również w cyberprzestrzeni.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ