Rewolucja w backupie?

0

„Przez dekadę w świecie backupu nie było innowacji. Nasze rozwiązanie jest oparte na polityce celu, a nie tworzeniu kolejnych zadań. Nie rób backupu, idź naprzód” – mówi Bipul Sinha. Kim jest autor tej dość buńczucznej wypowiedzi?

Bipul Sinha założył w 2014 roku startup Rubrik. Wcześniej zasiadał w zarządzie firmy Nutanix, w której spotkał się, m.in z Mohitem Aronem. Nutanix wypłynął na szerokie wody, a jego koncepcja hiperkonwergentnej infrastruktury wyznaczyła nowe trendy w centrach danych. Jednak Mohit Aron, współzałożyciel oraz CTO Nutanixa, pozostawił swoje dziecko, zakładając nową firmę – Cohesity. Co ciekawe, oferuje ona konkurencyjne rozwiązanie do Rubrika. „Nutanix wprowadził nowy porządek do centrum danych, Cohesity zrobi to samo z ochroną danych” – obiecuje Aron. Obaj panowie zapowiadają rewolucję w świecie backupu i nie tylko. Ponosi ich fantazja? A może oszołomiły ich dotychczasowe sukcesy? Przyjrzyjmy się zatem bliżej nowym rozwiązaniom i spróbujmy na spokojnie ocenić sytuację.

Koncepcje Rubrika i Cohesity są bardzo zbliżone. Platformy bazują na Google File System, mają też szerokie możliwości w zakresie skalowalności poziomej (scale out). Co ważne, systemy nie służą wyłącznie do tworzenia kopii zapasowych, obejmując różne rodzaje danych. „Zajmujemy się tym, co znajduje się pod powierzchnią wody, a więc ochroną danych, archiwizacją, analityką oraz DevOps” – tłumaczy obrazowo Mohit Aron. Produkty Rubrik oraz Cohesity pozwalają pozbyć się problemu rozdrabniania danych i rozrastania się osobnych silosów. Ponadto znacznie ułatwiają wgląd w przechowywane dane. Różnice pomiędzy produktami są stosunkowo niewielkie. Dla przykładu Rubrik oferuje funkcjonalność backupu tylko z własnym oprogramowaniem dla środowiska VMware. Cohesity daje użytkownikom w tym zakresie większą swobodę, pozwalając na wykorzystanie aplikacji do tworzenia kopii zapasowych pochodzących od innych producentów.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Na liście inwestorów Rubrika znajdują się, m.in John Thomson (były CEO Symantec), Frank Slootman (wcześniej CEO Data Domain) oraz Mark Leslie (założyciel firmy Veritas). Nie bez znaczenia jest fakt, iż w obu startupach pracuje wielu młodych, zdolnych ludzi, wcześniej zatrudnianych przez Google, VMware czy Oracle.

Czy misja się powiedzie? „Musimy poczekać, aż rozwiązania hiperkonwergentne na dobre przyjmą się w przypadku infrastruktury, kolejnym etapem mogą być narzędzia opracowane z myślą o konwergencji danych. Choć nie potrafię sobie wyobrazić uniwersalnego narzędzia do obsługi aplikacji klienckich” – mówi Krzysztof Rachwalski z firmy Veeam.

box_itfocus_700x100px_bzd_wpis

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ