Wirtualne desktopy firmy Citrix trafiły w kosmos. Agencja NASA uzupełniła uruchomioną niedawno sieć Crew Support LAN o rozwiązanie Citrix XenDesktop. Dzięki temu astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zyskali dostęp do aplikacji desktopowych i witryn WWW, pozostając wciąż w przestrzeni kosmicznej.
Sieć Crew Support LAN obejmuje wirtualne desktopy uruchamiane i dostarczane za pomocą Citrix XenDesktop oraz technologię optymalizacji WAN oferowaną przez Citrix Branch Repeater, w celu prostszej i bezpieczniejszej komunikacji. Projekt jest częścią szerszej inicjatywy NASA, mającej na celu poprawę jakości życia astronautów podczas długich misji poprzez złagodzenie poczucia izolacji, jakiego doświadczają ludzie przebywający w zamkniętym środowisku.
Po raz pierwszy system został wykorzystany w ubiegłym miesiącu przez inżyniera lotu ekspedycji 22, T.J. Creamera, który z przestrzeni kosmicznej zaktualizował swoje konto na popularnym w USA portalu społecznościowym „Twitter”. Wcześniej, ze względu na ograniczoną przepustowość łącza i znaczne opóźnienia, wiadomości musiały być wysyłane pocztą e-mail i przetwarzane ręcznie przez personel naziemny, zanim mogły zostać przekazane członkom rodziny astronauty. Nowe rozwiązanie do wirtualizacji desktopów zapewnia załodze ISS łatwy, bezpośredni dostęp do kluczowych, a zarazem osobistych narzędzi komunikacyjnych, a także pozwala na przeglądanie sieci WWW przy jednoczesnym łagodzeniu opóźnień komunikacji sieciowej z przestrzeni kosmicznej.
W rozwiązaniu XenDesktop wirtualne desktopy są zarządzane i zabezpieczane na ziemi w centrum danych, a załoga ISS uzyskuje do nich dostęp za pomocą laptopów używanych w przestrzeni kosmicznej. XenDesktop w połączeniu z urządzeniem Branch Repeater optymalizuje dostarczanie wirtualnych desktopów i aplikacji do załogi ISS, ograniczając wymagania w zakresie przepustowości łącza i optymalizując wydajność pod kątem komunikacji satelitarnej, która cechuje się dużymi opóźnieniami. Astronauci po podłączeniu laptopów do pokładowego źródła prądu, logują się w znajomym, spersonalizowanym środowisku Windows, uzyskując dostęp do dowolnej aplikacji, w tym między innymi do osobistej poczty oraz popularnych witryn internetowych.