Wirtualne desktopy w dużych ilościach

0

Firma 3PAR zaprezentowała oprogramowanie 3PAR Thin Copy Desktop for VMware VDI służące do dostarczania i zarządzania wirtualnymi desktopami tworzonymi w środowisku VMware Virtual Desktop Infrastructure. Nowe oprogramowanie jest oferowane bezpłatnie w ramach rozwiązania 3PAR Virtual Copy.

Coraz więcej firm zastępuje tradycyjne komputery wirtualnymi desktopami skonsolidowanymi na zdalnie dostępnych serwerach. Takie środowisko pracy pozwala administratorom na centralne zarządzanie nawet tysiącami desktopów i znaczne zredukowanie czasu przygotowania nowych “komputerów” dla użytkowników. Dzięki centralnemu zarządzaniu udaje się zredukować koszty utrzymania, a jednocześnie łatwiej jest reagować na zmieniające się potrzeby firmy. Rozwiązanie zaprezentowane przez 3PAR ma ułatwiać dostarczanie nawet setek wirtualnych desktopów, zapewniając im jednocześnie wydajne działanie i redukując obciążenie sieci. Pozwala także na proste i ekonomiczne skalowanie pamięci masowej obsługującej środowisko VMware VDI.

3PAR Thin Copy Desktop for VMware VDI oparte jest na bazie rozwiązania 3PAR Thin Copy Desktop, które zapewnia szybkie uruchomianie desktopu, automatyczne dostarczanie i natychmiastowe przywracanie, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości miejsca zajmowanego przez kopie migawkowe desktopu o niemal 90%. 3PAR Virtual Copy to rozwiązanie do tworzenia kopii migawkowych, wyposażone w funkcje ochrony i współdzielenia danych. Zostało rozszerzone o obsługę do 128 kopii migawkowych (odczyt i zapis) na jeden wolumin bazowy oraz możliwość ustawiania kopii podrzędnej (child) jako kopii nadrzędnej (parent). Oprócz tego może obsługiwać do 500 kopii migawkowych w trybie tylko do odczytu.

3PAR Thin Copy Desktop for VMware VDI wykorzystuje możliwości Virtual Copy do tworzenia do 128 wirtualnych desktopów z wzorcowego obrazu, pochłaniając przy tym w stosunkowo niewielkim stopniu przestrzeń dyskową i przepustowość sieci. Nawet gdy wirtualne desktopy są uruchamiane jednocześnie, nie powodują przeciążenia sieci i zajmują niewiele przestrzeni dyskowej, porównując ze wzorcem użytym do ich stworzenia. Kopie migawkowe desktopu są automatycznie tworzone ze wzorca, a następnie przesyłane do ESX Servera, który tworzy z każdej kopii nowy wirtualny desktop. Proces tworzenia wirtualnego desktopu ze wzorca może być łatwo powtórzony, co pozwala na szybkie utworzenie nawet tysięcy wirtualnych desktopów przy jednoczesnym niewielkim wykorzystaniu dostępnych zasobów w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami pamięci masowych.

3PAR Thin Copy Desktop oferuje lepszą wydajność i skalowalność, przede wszystkim w sytuacjach, gdy uruchamianych jest wiele wirtualnych desktopów jednocześnie (np. po awarii zasilania). Osiągnięto to poprzez współdzielenie przez wiele kopii migawkowych tych samych stron pamięci podręcznej na najczęściej używane dane. Ponieważ podczas uruchamiania większość danych w obrazach wirtualnych desktopów jest taka sama, wystarczy jedna kopia w pamięci podręcznej, żeby uruchomić je wszystkie. Takie podejście pozwala obejść ograniczenia wydajności tradycyjnych urządzeń typu NAS i SAN, które tworzą pamięć podręczna oddzielnie dla każde uruchamianego klienta.

Wirtualne desktopy są przyłączane z wykorzystaniem systemu plików VMFS i mapowania RDM (raw device mapping).W obu przypadkach jest zachowana relacja jeden do jednego między wirtualnymi desktopami i kopiami migawkowymi, co pozwala administratorowi na dokładne monitorowanie operacji I/O oraz obciążenia generowanego przez poszczególne desktopy. Administratorzy mogą szybko przywracać wirtualne desktopy, wykorzystując do tego punkty przywracania, tworzone automatycznie według harmonogramu.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ