Więcej serwerów wirtualnych niż fizycznych

0

Z badania popularności wirtualizacji serwerów w Europie opublikowanego przez IDC wynika, że liczba sprzedanych serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem do wirtualizacji wzrosła o 26,5%, porównując lata 2007 i 2008. Tylko w krajach Europy Zachodniej sprzedano 358 tysięcy serwerów z oprogramowaniem do wirtualizacji.

W całości sprzedaży dało to 18,3% w 2008. W 2007 roku udział serwerów z wirtualizacją wynosił 14,6% wszystkich sprzedanych serwerów. IDC przewiduje, że udział ten zwiększy się do 21% w 2010 roku. Co ważniejsze, w ostatnim roku po raz pierwszy liczba nowych wirtualnych maszyn przekroczyła liczbę sprzedanych serwerów, osiągając poziom 2 milionów.

Spadek wydatków na sprzęt sprawi, że w 2009 roku nastąpi przełom – liczba nowych, wirtualnych maszyn będzie o 10% wyższa, niż liczba sprzedanych serwerów. W 2013 roku stosunek nowych wirtualnych maszyn do sprzedanych serwerów będzie wynosił 3:2. Łączna liczba serwerów fizycznych i wirtualnych powinna stale rosnąć i IDC przewiduje, że do 2013 roku wzrost ten wyniesie 15,7%. To sprawia, że narzędzia do zarządzania wirtualnymi i fizycznymi środowiskami stają się coraz ważniejsze.

Zdaniem IDC, obecna sytuacja ekonomiczna ma rosnący wpływ na przyspieszenie adopcji wirtualizacji, ponieważ firmy szukają oszczędności. Także po stronie dostawców widać zmiany powodowane przez wirtualizację. Architektura serwerów jest coraz bardziej dostosowana do wymagań wirtualizacji. Poza tym producenci serwerów już przygotowują się do globalnej zmiany strategii, żeby pozyskiwać dochody z nowych źródeł, gdy spadnie sprzedaż serwerów spowodowana wirtualizacją.

Źródło: www.idc.com.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ