Firma VMware wprowadza VMware View 3, oprogramowanie do zarządzania i personalizacji wirtualnych desktopów. Jest to nowa wersja produktu znanego dotychczas pod nazwą Virtual Desktop Manager (VDM).
Jedną z istotniejszych nowości, z punktu widzenia użytkowników, jest Offline Desktop, czyli możliwość uruchamiania wirtualnego desktopu bez połączenia z serwerem ESX. To pozwala na zabranie swojej wirtualnej maszyny (plików wirtualnej maszyny, które zostają zapisane na lokalnym dysku) i korzystanie z niej poza siecią firmową. Offline Desktop pozwala użytkownikowi korzystać z wirtualnego desktopu, gdy nie jest dostępna żadna sieć lub używać zasobów lokalnych, aby poprawić wydajność działania wirtualnego desktopu.
Z punktu widzenie konkurentów z pewnością ważniejsze jest wprowadzenie funkcji Unified Access, która umożliwia kontrolowanie dostępu użytkowników do Microsoft Terminal Server oraz standardowych systemów Windows z wykorzystaniem protokołu RDP (Pulpit zdalny). Do tej pory jedną z niewielu firm, które oferowały taką funkcjonalność, był Citrix.
Kolejną istotną zmianą jest funkcja View Composer, która służy do hurtowego aktualizowania wirtualnych desktopów z wykorzystaniem mechanizmu połączonych klonów (linked clone), który pozwala na szybkie tworzenie wirtualnych desktopów ze wzorca. Pozwala to na znaczne ograniczenie wykorzystania pamięci masowej – według producenta redukcja wynosi nawet 70%. Funkcja automatycznie tworzy i rozsyła wirtualne desktopy, a jej działanie można kontrolować centralnie, używając modułu View Manager. View Composer upraszcza także zarządzanie. Niezależnie od liczby użytkowników administrator musi aktualizować tylko jeden wzorzec. Przy tym zostają zachowane dane i ustawienia poszczególnych użytkowników.
Warto wspomnieć jeszcze o dwóch nowościach. Virtual Painting to funkcja umożliwiająca drukowanie na lokalnej lub sieciowej drukarce bez instalowania sterowników do niej. Virtual Printing automatycznie wykrywa lokalne drukarki dostępne dla klienta. Z kolei Multimedia Redirection poprawia korzystanie z multimediów. Multimedia są strumieniowane do użytkownika i dekodowane z wykorzystaniem lokalnych zasobów.
Produktowi VMware wciąż brakuje jednej istotnej funkcji, mianowicie zapowiadanego już wcześniej nowego protokołu zdalnego dostępu, który powstaje we współpracy z firmą Teradici.
VMware View 3 jest oferowany w dwóch wersjach:
- Enterprise Edition – wersja podstawowa, zawierająca produkty VMware Infrastructure Enterprise Edition (ESX Server z konsolą vCenter) oraz VMware View Manager 3;
- Premier Edition – wersja rozszerzona, zawierająca produkty VMware Infrastructure Enterprise Edition (ESX Server z konsolą vCenter), VMware View Manager 3, VMware ThinApp (do wirtualizacji aplikacji) oraz VMware View Composer.
Cena VMware View 3 Enterprise Edition wynosi 150 USD, a VMware View 3 Premier Edition 250 USD na każde z równoczesnych połączeń.
Inicjatywa wirtualnego klienta
VMware View 3 to element zaprezentowanej podczas wrześniowej konferencji VMworld 2008 inicjatywy VMware vClient. Jej celem jest stworzenie rozwiązania łączącego zalety pełnego środowiska pracy (użytkownik korzysta z własnego fizycznego komputera) z rozwiązaniami typu thin client. Chodzi o to, aby użytkownik mógł korzystać z pełni funkcjonalnego środowiska, a jednocześnie żeby uprościć zarządzanie i zwiększyć bezpieczeństwo.