Grupa ekspertów od wirtualizacji zainicjowała niezależny projekt Virtual Reality Check, w ramach którego prowadzone są szczegółowe testy porównujące wydajność najpopularniejszych rozwiązań do wirtualizacji. Są już dostępne pierwsze, bardzo ciekawe wyniki.
Na czele projektu stoją Ruben Spruijt, Solution Architect i dyrektor technologii w firmie PQR oraz Jeroen van de Kamp, Enterprise Architect i dyrektor technologii w firmie Login Consultants. W ramach Virtual Reality Check testowana jest wydajność platform wirtualizacji w kontekście wirtualizacji desktopów. Obecnie autorzy udostępnili cztery obszerne dokumenty PDF, w których przedstawiają wyniki testów VMware ESX, Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V oraz platformy działającej bezpośrednio na sprzęcie (bare-metal).
Do wykonania testów wykorzystano bezpłatne oprogramowanie Login Virtual Session Indexer (VSI), służące do oceny wydajności zdalnego pulpitu w środowisku serwera terminali lub w infrastrukturze wirtualnych desktopów (VDI). Na platformie wirtualnej uruchamiano serwer terminali lub oprogramowanie Citrix XenApp i generowano typowe obciążenia, uruchamiając wirtualne maszyny z Windows XP i aplikacjami Microsoft Outlook oraz Adobe Reader.
Zebrane wyniki są niezwykle interesujące, ponieważ autorzy przetestowali kilkanaście różnych konfiguracji sprzętowych, dokładnie porównując wpływ drobnych zmian konfiguracyjnych na wydajność.
VMware kontratakuje, Citrix broni
Jednym z kluczowych wniosków płynących z testów jest wyraźna przewaga XenServer nad VMware ESX, jeśli chodzi o wydajność obsługi serwera terminali lub XenApp. W reakcji VMware przeprowadził własne testy, porównując wydajność obsługi XenApp przez ESX 3.5.0 update 3 oraz XenServer 5.0. Otrzymane wyniki wskazywały, że VMware ESX obsługuje o 13% więcej użytkowników niż XenServer, w dodatku przy mniejszym obciążeniu procesora.
Zdaniem przedstawicieli Citriksa te wyniki są mało wiarygodne, ponieważ zostały wykonane w konfiguracjach nie używanych w praktyce (16-rdzeniowy serwer z 64 GB RAM). Ponadto nie wykonano testów obciążeń 32-bitowych.