Informacja o kolejnym przejęciu zaskoczyła wielu analityków i klientów. Niespełna miesiąc temu Oracle przejął Sun Microsystems. Było to jedno z najbardziej spektakularnych przejęć na rynku informatycznym w ciągu ostatnich kilku lat. Wraz z Javą, Solaris, MySQL, Oracle weszło w posiadanie Sun xVM – portfolio produktów do wirtualizacji. Teraz firma przejęła kolejnego producenta na rynku wirtualizacji.
Oracle ma własne produkty do wirtualizacji oparte o hypervisorze Xen – Oracle VM oraz konsolę do zarządzania Oracle VM Manager. Wszystko wskazuje, że w ciągu najbliższych miesięcy producent połączy oba produkty z Sun xVM Server i Ops Center. Ale układanka może być jeszcze bardziej skomplikowana, bowiem Oracle kupił kolejnego gracza z rynku wirtualizacji – firmę Virtual Iron. Suma jaką zapłacił Oracle za swój nowy nabytek na razie nie została ujawniona.
Informacja o kolejnym przejęciu zaskoczyła wielu analityków i klientów. Nikt nie ma wątpliwości, że Oracle ma na tyle silny potencjał (zasoby finansowe, programistów), że stworzyć silny produkt, konkurujący z rozwiązaniami VMware, Citriksa czy Microsoftu. Dlaczego zatem sięga po kolejną firmę zajmująca się wirtualizacją? Larry Ellison kupując Virtual Iron ubiegł kilku konkurentów, między innymi Novella i Symantec, którzy również byli zainteresowani zakupem tej firmy.
Virtual Iron to producent lubiany przez inwestorów – różne fundusze wpompowały w firmę 65 milionów dolarów. Poza tym osiąga bardzo przyzwoite wyniki finansowe. W czwartym kwartale 2008 przychody firmy wzrosły o 130%, a w pierwszym kwartale 2009 o 65%. Z drugiej strony pojawiają się niepokojące sygnały. W ciągu ostatniego roku Virtual Iron opuściło kilku kluczowych menedżerów, w tym założyciel i CTO firmy Aleks Wasilewski, który obecnie kieruje startupem Virtual Computer. Nie zmienia to jednak faktu, że po tym jak Citrix wchłonął XenSource, to właśnie Virtual Iron był jednym z najlepszych kandydatów do przejęcia przez któregoś z silnych graczy.
Sceptycy uważają, ze większość cech hypervisora Virtual Iron pokrywa się z Oracle VM Server i Sun xVM Server, a samo połączenie kodu i portfolio trzech różnych produktów będzie trudnym wyzwaniem. Jednak to przejęcie może przynieść firmie korzyści. Virtual Iron ma silną pozycję na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. W tym segmencie Oracle nie czuje się zbyt pewnie, a dzięki przejęciu może dotrzeć do nowych grup odbiorców i konkurować z Microsoftem. Ponadto hypervisor Virtual Iron uzyskuje wysokie oceny podczas testów, aczkolwiek ma wady, m.in. słabe wsparcie techniczne. Z tym Oracle poradzi sobie bez trudu.