Microsoft ujawnił szczegóły dotyczące modelu licencjonowania produktów z rodziny System Center 2012. Rozwiązania z rodziny System Center pomagają zarządzać fizycznym i wirtualnym środowiskiem IT, zarówno na poziomie centrum danych, stacji roboczych jak i urządzeń końcowych.
Do tej pory Microsoft sprzedawał pojedyncze produkty. W przypadku System Center 2012 sprzedaż będzie obejmować jedynie dwa zintegrowane pakiety – System Center 2012 Standard oraz Datacenter.
Nowy model licencjonowania System Center 2012 ma ułatwić dobor licencji przez uproszczenie modelu licencjonowania. Każdy z pakietów będzie zawierał te same komponenty. Są to: Operations Manager, Configuration Manager, Data Protection Manager, Service Manager, Virtual Machine Manager, Orchestrator oraz Endpoint Protection i App Controller. Te dwa ostatnie rozwiązania to nowe składniki systemu.
Pakiety Standard oraz Data Center różnią się liczbą środowisk systemu operacyjnego. Standard pozwala zarządzać dwoma klientami, a Data Center nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.
Wojciech Urbanek



