Migracja między procesorami AMD i Intela

0

Firma AMD we współpracy z Red Hatem zaprezentowała migrację wirtualnych maszyn bez przerywania ich pracy (tzw. live migration) między serwerami wyposażonymi w procesory AMD i Intel. Dotychczas uważano, że jest to niemożliwe.

W testowym środowisku przeniesiono działające wirtualne maszyny z serwera z czterordzeniowymi procesorami AMD Shanghai (procesory wykonane w technologii 45 nanometrów, wkrótce pojawią się w sprzedaży) na serwer z czterordzeniowym procesorem Intel Xeon E5420. W pokazie wykorzystano rozwiązanie wirtualizacyjne Red Hata.

Do tej pory przenoszenie na gorąco wirtualnych maszyn, np. z wykorzystaniem funkcji VMotion, było możliwe tylko pomiędzy serwerami wyposażonymi w procesory tego samego producenta, w dodatku pochodzące z tej samej rodziny. AMD, wykorzystując swój układ Shanghai, pokazało, że przenoszenie wirtualnych maszyn na serwery Xeon i z powrotem jest możliwe. Jednak na razie jest to tylko pokaz możliwości, a nie technologia dostępna dla użytkowników. Podczas pokazu wykorzystano rozwiązanie wirtualizacyjne Red Hata, ale ta funkcjonalność, przynajmniej teoretycznie, może zostać wbudowana także w inne produkty, np. VMware ESX Server czy Citrix XenServer.

Jeszcze w tym miesiącu na rynku powinny pojawić się procesory AMD nowej generacji wykonane w technologii 45 nanometrów i wyposażone w cztery rdzenie. Będę wyposażone również w technologie sprzętowego wsparcia wirtualizacji, np. w rozszerzone funkcje migracji, które były już dostępne w starszych wersjach procesorów AMD. Jednak do tej pory funkcje te nie były wykorzystywane. Obecnie rozszerzona migracja jest wykorzystywana przez VMware jako rozszerzenie funkcji VMotion, które pozwala na przenoszenie wirtualnych maszyn między różnymi generacjami procesorów AMD. Firma liczy na to, że funkcje rozszerzonej migracji zostaną wbudowane również w systemy z procesorami Intela. Z pewnością ucieszyłoby to również użytkowników rozwiązań wirtualizacyjnych.

VMware i Intel zachowują dystans

VMware nie wspiera przenoszenia wirtualnych maszyn między różnymi typami procesorów, ponieważ uważa, że nie zapewnia to stabilnego działania. Wprawdzie czterordzeniowe procesory AMD i Intela są podobne, ale występują pomiędzy nimi różnice, które mogą wpływać na stabilność wirtualnych maszyn, uważają inżynierowie z VMware. Natomiast VMware w pełni wspiera funkcję Enhanced VMotion Compatibility, która pozwala na przenoszenie wirtualnych maszyn pomiędzy różnymi rodzinami procesorów tego samego producenta.

Mniej więcej rok temu AMD wystąpiło z inicjatywą rozszerzenia możliwości przenoszenia wirtualnych “maszyn na gorąco”, zapewne dlatego, żeby umożliwić użytkownikom włączanie serwerów AMD do swojej infrastruktury sprzętowej zbudowanej na bazie Intela. To również może być powodem, dla którego Intela obstaje, że nie da się przenosić wirtualnych maszyn między procesorami różnych producentów. Poza tym przedstawiciele firmy uważają, że taka funkcjonalność nie jest potrzebna użytkownikom.

Problemy AMD wynikają ze spóźnionego wprowadzenia czterordzeniowych procesorów Barcelona, co pozwoliło Intelowi zdominować rynek procesorami Xeon. W efekcie AMD znalazło się poza rynkiem wirtualizacji, ponieważ brakuje kompatybilności między procesorami tych dwóch producentów, a większość użytkowników zbudowała swoje środowiska wirtualne z wykorzystaniem produktów Intela.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ