Microsoft ostro w górę

0

Kwartalny raport IDC dotyczący rynku serwerów pokazuje znaczący udział Microsoftu w sprzedaży nowych licencji na oprogramowanie do wirtualizacji, co jest efektem udostępnienia w II kwartale 2008 bezpłatnego Hyper-V.

Z raportu wynika, że sprzedaż licencji wirtualizacyjnych wzrosła w drugim kwartale 2008 roku o 53%, porównując z analogicznym okresem roku ubiegłego. To wciąż dużo, choć w poprzednim kwartale zanotowano wzrost o 72%. Warto zwrócić uwagę, że największy wzrost odnotowali dostawcy rozwiązań wirtualizacyjnych na platformę x86 (wzrost o 60%), podczas gdy sprzedaż licencji na inne platformy, jak CISC, RISC czy EPIC, wzrosła mniej niż o 20%.

„Liczba licencji na wirtualizację serwerów x86 szybko rośnie z kwartału na kwartału ale już od roku obserwujemy spowolnienie tego wzrostu. To wskazuje, że rynek wirtualizacji zaczyna dojrzewać”, uważa Brett Waldman, analityk z IDC. „Z rozmów z użytkownikami wynika, że wyczerpują się możliwości konsolidacji dużej liczby serwerów, a jest to jedna z łatwiejszych do osiągnięcia korzyści z wirtualizacji. To z kolei skutkuje niższą sprzedażą licencji.”

Liczba nowych, zwirtualizowanych serwerów wzrosła globalnie o 52% w ciągu roku, podczas gdy kwartał wcześniej ten wzrost wyniósł 70%. Przychody ze sprzedaży oprogramowania do wirtualizacji w drugim kwartale 2008 wzrosły rok do roku o 15% (w I kwartale o 23%). Przychody te pochodzą głównie z wirtualizacji serwerów x86 (wzrost o 39%).

Waldman dodaje: „Dostawcy rozwiązań do wirtualizacji muszą zaadoptować się do nowych warunków i wykorzystać nowe możliwości wdrażania wirtualizacji serwerów, niekoniecznie związane z konsolidacją, oraz skoncentrować się na nowym segmencie rynku – przedsiębiorstwach średniej wielkości.”

VMware wciąż na czele
VMware odnotował wzrost o 27% i w drugim kwartale 2008 roku miał 78% udział w przychodach ze sprzedaży oprogramowania do wirtualizacji. Porównując liczby sprzedanych licencji, VMware ma jedynie 44% (łącznie ESX Server i VMware Server). Dużym wzrostem może pochwalić się Microsoft. Już w pierwszym kwartale ogólnej dostępności Hyper-V udział koncernu wzrósł do 23% nowych licencji.

Niestety raport nie podaje, ile spośród nowych licencji zostało wykorzystanych w środowisku produkcyjnym, a ile w testowym i deweloperskim. Dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, czy tak duży udział Microsoftu jest już realnym zagrożeniem dla VMware.

Wśród producentów sprzętu do wirtualizacji prym wiedzie HP. Firma ma 34% udziału w sprzedaży nowych serwerów do wirtualizacji i zanotowała w tym segmencie wzrost o 52%. Zawdzięcza to głównie dobrej wydajności swoich serwerów, wynikającej z wykorzystania procesorów Intela.

Źródło: IDC

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ