Bezpłatny VMware ESXi umożliwia bezpłatne korzystanie z podstawowych możliwości najpopularniejszej platformy do wirtualizacji. W tym artykule wyjaśniamy, jak zainstalować to oprogramowanie i przeprowadzić podstawową konfigurację.
VMware ESXi 4 uruchomi się na większości serwerów i komputerów PC. Jeśli jednak ma działać w środowisku produkcyjnym, warto sprawdzić listę VMware HCL (Hardware Compatibility List), aby upewnić się, czy posiadany sprzęt jest objętym wsparciem technicznym VMware. Jeśli zainstalujesz VMware ESXi 4 na sprzęcie spoza listy, nie otrzymasz wsparcia od VMware.
Wymagania sprzętowe i ograniczenia
Hypervisor VMware ESXi 4 zainstaluje się tylko w komputerach wyposażonych w 64-bitowe procesory i 2 GB pamięci RAM. ESXi 4.0 wystartuje z dysku SCSI lub SATA. Ponadto producent zaleca jeden lub więcej interfejsów Gigabit lub 10 Gigabit Ethernet.
VMware ESXi 4 ma taką samą wydajność i funkcjonalność, co hypervisor VMware ESX 4. Obsługuje do 6 rdzeni per procesor, do 256 GB pamięci RAM w serwerze fizycznym oraz pozwala na korzystanie maksymalnie z 4 procesorów w jednej maszynie wirtualnej. Poza tym umożliwia korzystanie z funkcji Thin Provisioning.
Jest jednak sporo różnic. Po pierwsze, bezpłatna licencja na VMware ESXi 4 nie zezwala na zarządzanie nim z wykorzystaniem VMware vCenter Servera dopóki nie wykupi się licencji na vSphere. Po drugie, nie można wykorzystywać skryptów do automatycznej zmiany konfiguracji tego hypervisora. Po trzecie, ESXi nie pozwala na korzystanie z szeregu zaawansowanych funkcji, jak VMotion, HA, DRS i szereg innych.
Instalacja
Ze strony producenta pobierz plik ISO z VMware ESXi 4 (wymagana jest bezpłatna rejestracja). Następnie jego zawartość należy nagrać na płycie CD, np. używając bezpłatnej aplikacji ImgBurn.
Po wystartowaniu serwera z nagranej płyty wykonaj następujące czynności:
- Gdy pojawi się okno VMware VMvisor Boot Menu, wybierz opcję ESXi Installer i wciśnij [Enter].
- Instalator rozpocznie przygotowanie do instalacji i uruchomi niezbędne procesy.
- Na ekranie powitalnym wciśnij [Enter], a następnie [F11], żeby zaakceptować warunki licencji.
- Wybierz dysk, na którym VMware ESXi 4 zostanie zainstalowany. Jeśli wybierzesz pamięć USB, po instalacji otrzymasz bootowalny pendrive (więcej na ten temat w artykule Instalacja VMware ESXi 4.0 na pamięci USB). Wciśnij [Enter]. Jeśli jest dostępny LUN i zostanie wybrany, spowoduje to wykasowanie wszystkich danych. Dlatego dobrą praktyką jest izolowanie LUN’ów, które przechowują dane, żeby uchronić się przed utratą plików.
- Jeśli na wybranym dysku są zapisane jakieś dane, wciśnij [Enter], żeby kontynuować i wykasować wszystkie dane z tego dysku.
- Wciśnij [F11], żeby potwierdzić dokonany wybór i kontynuować instalację.
- Gdy instalacja dobiegnie końca, wciśnij [Enter]. Nastąpi restart serwera i pierwsze uruchomienie VMware ESXi 4. Pamiętaj, żeby wyjąć płytę instalacyjną z napędu.
- Po uruchomienie ESXi można go kontrolować zdalnie, wykorzystując jego adres IP i dodając nowego hosta w kliencie VMware vSphere Client. Jednak najpierw trzeba dokonać wstępnej konfiguracji.
- Wciśnij [F2], żeby przejść do okna System Customisation.
- W pierwszej kolejności należy ustawić hasło administratora (tzw. root password). W tym celu wybierz opcję Configure Password i wciśnij [Enter]. Wpisz dwukrotnie nowe hasło i zatwierdź je, wciskając [Enter].
- Jeśli chcesz serwerowi ESXi 4 nadać statyczny adres IP, przejdź do Configure Management Network
- W sekcji Configure Management Network wybierz IP Configuration i wciśnij [Enter].
- Wybierz Set static IP address and network configuration, a następnie wprowadź odpowiednie adresy w polach IP Address, Subnet Mask oraz Default Gateway i wciśnij [Enter].
- Wybierz opcję DNS Configuration i wciśnij [Enter]. Wprowadź konfigurację serwera DNS i podaj nazwę hosta. Wciśnij [Enter].
- Na ekranie Configure Management Network wciśnij [Esc], żeby zakończyć konfigurację. Wciśnij [Y], żeby zaakceptować zmiany i zrestartować konfigurację interfejsu sieciowego. Zwróć uwagę, że możesz również ręcznie wymusić restart konfiguracji interfejsu sieciowego, wybierając opcję Restart Management Network. Następnie należy wcisnąć [Enter] i [F11]. Pojawi się okno dialogowe Restart Management Network informujące o wyłączeniu interfejsu sieciowego i jego ponownym włączeniu.
- Zaleca się przetestowanie działania interfejsu sieciowego. W tym celu wybierz opcję Test Management Network i wciśnij [Enter].
- Jeśli test zakończy się powodzeniem, wszystkie wpisy powinny mieć status OK. Wciśnij [Enter], żeby wyjść z okna testów.
- Tak skonfigurowanym ESXi 4 można już zarządzać bezpośrednio z poziomu VMware vSphere Client. VMware ESXi zawiera klienta vSphere Client. Po zakończeniu konfiguracji IP wyświetli adres, z którego można pobrać to oprogramowanie.