Firmy chętniej skorzystają z wirtualizacji i chmury

0

Eksperci z firmy Barracuda Networks przeanalizowali preferencje 150.000 swoich klientów. Na podstawie zebranych informacji wysnuli oni twierdzenie, że w bieżącym roku firmy będą częściej sięgać po wirtualizację i gromadzić dane w chmurze.

Zabrane przez Barracuda Networks dane pozwalają przypuszczać, że chmura może osiągnąć szczyt swojej popularności właśnie w bieżącym roku. Wszystko dlatego, że przedsiębiorstwa coraz częściej szukają możliwości zarządzania systemami IT właśnie w chmurze. Eksperci wskazują również na wzrost pojemności dysków wirtualnych – według firmy ta tendencja zostanie w kolejnych latach utrzymana.

Bezpieczeństwo jest kluczem

Wyniki badań ujawniają również zmianę podejścia do zabezpieczania danych – współcześnie użytkownicy oczekują, że backup będzie dotyczył nie tylko najważniejszych plików, ale całości ich pracy. Nie powinien zatem dziwić fakt błyskawicznego przyrostu informacji, jakie firmy i użytkownicy indywidualni gromadzą na dyskach. Ta prawidłowość prawdopodobnie wymusi w najbliższym czasie konieczność porzucenia płyt DVD, na rzecz dysków przenośnych oraz wspomnianej chmury. Ten trend jest już zauważalny w architekturach rozwiązań do archiwizacji danych, wśród których na popularności zyskują rozwiązania hybrydowe, łączące zapis na dysk z deduplikacją oraz funkcją replikacji bezpośrednio do chmury. W opinii Barracuda Networks w miarę wzrostu popularności rozwiązań wykorzystujących chmurę ich cena będzie spadać – w efekcie tradycyjne nośniki okażą się wkrótce zbyt drogie i zostaną wyparte z rynku.

Media społecznościowe

Badanie zwraca także uwagę na problem, z którym wkrótce będzie musiała zmierzyć się większość firm na świecie – chodzi o wypracowanie nowego podejścia do możliwości udostępniania pracownikom mediów społecznościowych w miejscu pracy. Według badań laboratoriów Barracuda 86% respondentów przyznało, że aktywność pracowników na portalach tego typu może wpłynąć na bezpieczeństwo firmy – 75% pracodawców dopuszcza korzystanie z Twittera podczas pracy, a 69% umożliwia dostęp do Facebooka. Eksperci spodziewają się, że w 2013 roku wiele firm będzie szukać rozwiązań oferujących selektywne udostępnianie treści w serwisach społecznościowych.

Główne trendy w informatyce w 2013 roku według Barracuda Networks:

  • chmura oraz wirtualizacja będą wykorzystywane jeszcze chętniej,
  • rosnąca ilość danych wymusi zmianę podejścia do sposobów ich przechowywania,
  • wśród rozwiązań przeznaczonych do zabezpieczania sieci firmowych dużą popularnością będą cieszyć się kompleksowe rozwiązania firewallowe (next generation),
  • przedsiębiorstwa będą zmuszone rozważyć wdrożenie nowych polityk bezpieczeństwa dotyczących korzystania przez pracowników z serwisów społecznościowych w godzinach pracy,
  • systemy Android i iOS będą coraz częściej wykorzystywane w codziennej pracy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ