Dla kogo wirtualizacja?

0

Wraz ze wzrostem ilości przetwarzanych danych oraz rosnącym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową, powierzchnię dyskową oraz przepustowość łączy do sieci Internet – rola i znaczenie wirtualizacji w biznesie staje się coraz bardziej istotna.

Pojęcie wirtualizacji można wyjaśnić jako „osiągnięcie logicznego zasobu przez abstrakcję zasobów fizycznych”, ale jest to definicja kompletnie niezrozumiała dla osób niezwiązanych z IT. Łatwiej pojąć wirtualizację, bazując na przykładzie jej zastosowania w firmie. Jest ona związana z uruchomieniem określonej ilości programów na mniejszej liczbie serwerów (nawet na jednym) w porównaniu do wdrożeń niezwirtualizowanych. Obszary, w których znajduje obecnie największe zastosowanie to przede wszystkim wirtualizacja serwerów, desktopów, oprogramowania, pamięci operacyjnej, pamięci masowej, baz danych oraz sieci. Motorem rozwoju tego trendu jest poszukiwanie oszczędności w optymalizacji wykorzystania zasobów sprzętowych, sieciowych oraz ludzkich. Jej wynikiem jest dostępność rozwiązań informatycznych na niespotykaną do tej pory skalę, w postaci Big Data czy Cloud Computing.

Wirtualizacja dla firmy bez względu na wielkość

Im większa firma tym bardziej odczuwalne korzyści finansowe oraz użytkowe z wdrożenia wirtualizacji. W przypadku mniejszej organizacji, która korzysta np. z serwera webowego, kontrolera domeny czy serwera plików – postawienie zasobów na jednym serwerze, zamiast na trzech, też znajdzie swoje ekonomiczne uzasadnienie.
Przed podjęciem decyzji o wirtualizacji istotna jest ocena obecnego obciążenia serwerów. Nawet jeśli nie jest ono znaczące (np. w granicach 15%) to wirtualizacja może przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów sprzętowych przy zachowaniu tej samej wydajności i dostępności usług.

Wirtualizacja i realne zyski

Jakie korzyści dla firm niesie wirtualizacja? Przede wszystkim przewagę konkurencyjną dzięki zastosowaniu nowych technologii, które umożliwiają bardziej efektywne zarządzanie zasobami z jednej platformy. Ponadto – redukcja kosztów utrzymania systemów (rozumiana również jako ograniczenie ilości osób dedykowanych do obsługi systemów informatycznych), opłat za kolokację maszyn czy zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Jeżeli serwery były wymieniane na nowe to osiągniemy również oszczędność kosztów inwestycji w mniejszą ilość maszyn i ich późniejszą kolokację.

Zaletą wirtualizacji jest również mobilność osiągana dzięki dostępowi do zasobów firmowych z różnych urządzeń. Badania przeprowadzone na zlecenie Symantec (2012 SMB Disaster Preparedness Survey) wskazały że już 35% małych i średnich firm wykorzystuje urządzenia mobilne do celów biznesowych – a to tylko początek. Popularyzacja konsumeryzacji na świecie zdecydowanie podniesie te wyniki.Dziś szczególnie małe firmy nie mogą sobie pozwolić na zastój związany z brakiem dostępu do informacji wewnętrznych. Wirtualizacja daje im większą ochronę przed awariami dzięki kontroli dostawcy usługi, który tym samym zapewnia szybkie usuwanie i minimalizację ewentualnych skutków. Efektem wdrożenia wirtualizacji może być również płynne przejście na przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej.


Monika Jóźwiak, Kierownik Sprzedaży Pośredniej Focus Telecom Polska

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ