Citrix przenosi Windows na iPhone’a

0

Firma pracuje nad klientem Citrix App Receiver, który pozwoli na uruchamianie aplikacji Windows na urządzeniach przenośnych iPhone.

Kluczowym zadaniem jest przygotowanie wersji protokołu ICA, będącego własnością Citriksa, w wersji działającej na urządzeniach firmy Apple. To umożliwi użytkownikom rozwiązań XenApp i XenDesktop wyświetlanie na iPhone pulpitu systemu Windows.

Decyzja o przygotowaniu takiego produkt została podjęte w odpowiedzi na głosy klientów, którzy chcą korzystać z Windows na swoich urządzeniach przenośnych. Jak pisze na blogu wiceprezes Chris Fleck: „Tak, słuchamy klientów i mamy zamiar udostępnić klienta Citrix App Receiver do iPhone’a. Mark Templeton zaprezentował w ostatni weekend naszą ostatnią, wewnętrzną wersję, a nasi partnerzy przyjęli ją bardzo entuzjastycznie. Obecnie planujemy udostępnić gotowy produkt w połowie 2009 roku (…)”

Zachwyt użytkowników, obawy administratorów

Na blogu można przeczytać wiele opinii użytkowników cieszących się z zapowiedzi Citriksa. Jednak pracownicy działów IT podchodzą ze sporą rezerwą do wykorzystania iPhone’a jako urządzenia biznesowego, co pokazują badania przeprowadzone przez IDC. Największe obawy budzi fakt, że iPhone jest w pełni kontrolowany przez Apple, co z kolei budzi obawy związane z bezpieczeństwem, poza tym brakuje dobrych narzędzi do zdalnego zarządzania, dostępnych w przypadkach innych urządzeń mobilnych, np. BlackBerry.

Kolejną kwestią jest użyteczność takiego rozwiązania. iPhone jest bardzo wygodny, gdy korzysta się z aplikacji przygotowanych specjalnie do tego urządzenia. W przypadku korzystania z aplikacji Windows pojawią się spore problemy z obsługą. Dlatego niektórzy eksperci nie widzą sensu przygotowywania klienta ICA do iPhone’a. Użytkownic są jednak innego zdania i Citrix zamierza odpowiedź na zapotrzebowanie z ich strony.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ