Citrix o wirtualizacji desktopów

0

Wirtualizacja desktopów nadal bywa postrzegana jako technologia wymagająca wysokich nakładów inwestycyjnych oraz charakteryzująca się sporą złożonością w trakcie wdrożenia.

Często powodem takiego myślenia jest fakt, iż ciężko jest przedstawić jej realne korzyści finansowe. W przypadku wirtualizacji desktopów bezpośrednia redukcja wydatków nie jest podstawowym powodem wdrożenia.
Główne korzyści, które przynosi ona dla organizacji, to te w obszarze usprawnienia procesów biznesowych i ograniczenia czasu reakcji na wprowadzenie w niej określonych zmian. Sam zwrot nakładów inwestycyjnych na wdrożenie jest rozłożony w czasie. Inne z czynników, dla których firmy decydują się na wdrożenie wirtualizacji desktopów, to coraz większa potrzeba mobilności, czy wprowadzanie trendu BYOD do firm. Zwiększona mobilność pozostaje w naturalnej relacji z wirtualizacją desktopów. Technologię tę zwykle stosuje się tam, gdzie istnieje potrzeba coraz częstszego wykorzystania różnorodnych urządzeń przenośnych do celów służbowych, takich jak laptopy, tablety czy smartfony. Z perspektywy technologicznej wirtualizacja desktopów zapewnia bezpieczne i elastyczne środowisko IT. Centralizacja daje pracownikom bezpieczny dostęp na żądanie do firmowych danych. Do tego dochodzi współpraca przez sieć, która całkowicie uniezależnia pracę od miejsca i wykorzystywanego urządzenia. W miarę, jak środowisko staje się coraz bardziej złożone i rozproszone, tego rodzaju korzyści stają się coraz bardziej kluczowe.

Citrix w swojej ofercie posiada rozwiązania adresowane do organizacji każdej wielkości. Mniejsi klienci mogą korzystać z Citrix VDI-in-a-Box, prostego rozwiązania do wirtualizacji desktopów, którego główną zaletą jest działanie w oparciu o technologię Citrix HDX, pozwalającą na pracę na wirtualnych pulpitach w wysokiej rozdzielczości, przez co rozwiązanie może z powodzeniem rywalizować z tradycyjnymi komputerami PC. Dla dużych organizacji mamy Citrix XenDesktop, którego najważniejszym wyznacznikiem jest model FlexCast, pozwalający na dostarczanie dowolnego, dostosowanego do potrzeb grupy użytkowników, modelu wirtualizacji. Dzięki niemu klienci mogą zastosować dowolną kombinację technologii wirtualnych desktopów w ramach jednego, centralnie zarządzanego rozwiązania. Na chwilę obecną to jedyna tego typu oferta na rynku, która jest w stanie zaproponować kilka różnych opcji dostarczania wirtualnego środowiska pracy (nie tylko klasycznego VDI), specjalnie dostosowanych do preferencji poszczególnych grup użytkowników oraz potrzeb firmy.

Monika Karpińska, Corporate Account Manager, Citrix Systems Poland

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ