Citrix Essentials – nowe narzędzia do zarządzania XenServerem i Hyper-V

0

Już pod koniec zeszłego roku Citrix zapowiadał udostępnienie narzędzi do zarządzania tymi dwoma rozwiązaniami do wirtualizacji. Obecnie firma ujawniła szczegóły dotyczące funkcjonalności tego rozwiązania oraz podała jego ceny.

Citrix Essentials rozszerza dotychczasową funkcjonalność mechanizmów zarządzania XenServerem i Hyper-V dostępnych odpowiednio w XenCenter oraz w System Center Virtual Machine Manager. W przypadku korzystania z bezpłatnego XenServera użytkownik widzi w konsoli XenCenter funkcje oferowane przez Citrix Essentials, ale może z nich korzystać dopiero w po wykupieniu licencji.

Funkcjonalność oferowana przez Citrix Essentials może różnic się zależnie od bazowego środowiska wirtualizacji. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej, warto jednak wcześniej odnotować, że brakuje wśród nich funkcji live migration dla Hyper-V, której spodziewali się niektórzy obserwatorzy rynku.

  • Zautomatyzowane zarządzanie pracami programistycznymi – usprawnia prace programistyczne związane z wdrażaniem aplikacji na serwerach produkcyjnych. Pozwala na uruchamianie środowiska programistycznego i testowego na jednej platformie wirtualizacyjnej, a następnie wdrażanie aplikacji na innej.
  • Integracja pamięci masowej z wykorzystaniem technologii Citrix StorageLink – ułatwia zarządzanie pamięciami masowymi bezpośrednio z konsoli administracyjnej wirtualnego środowiska.
  • Usługi udostępniania – umożliwiają centralne zarządzanie zbiorami obrazów wirtualnych maszyn i przesyłanie metodą strumieniową do środowiska uruchomieniowego.
  • Mechanizm koordynowania przepływu pracy – automatyzują procesy zarządzania w infrastrukturze wirtualnej przy użyciu wspólnych bibliotek zadań oraz graficznego schematu przepływu pracy.
  • Równoważenie obciążenia – przenoszenie wirtualnych maszyn między pulami zasobów w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Citrix StorageLink
Technologia StorageLink do zarządzania pamięciami masowymi składa się z czterech modułów:

  • StorageLink Gateway automatycznie wykrywa obsługiwane pamięci masowe (DAS, NAS, SAN przez iSCSI i Fibre Channel).
  • StorageLink Resource Manager umożliwia partycjonowanie, tworzenie migawek i kopii zapasowych oraz replikację danych – z poziomu środowiska pamięci masowej.
  • StorageLink Image Manager obsługuje centralną bibliotekę obrazów maszyn wirtualnych, które można przenosić między środowiskami XenServer i Hyper-V oraz szybko klonować.
  • StorageLink Connect to zestaw otwartych interfejsów programowania, które ułatwiają tworzenie powiązań między środowiskami XenServer i Hyper-V a rozwiązaniami do tworzenia kopii zapasowych oferowanymi przez inne firmy.

Ceny i dostępność
Oprogramowanie Citrix Essentials for XenServer/Hyper-V będzie dostępne od 7 kwietnia 2009 r. Sugerowane ceny detaliczne wahają się od 1500
do 5000 dolarów za każdy serwer fizyczny.

Więcej informacji: www.citrix.com/essentials.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ