Chmura ułatwia dostarczanie wirtualnych aplikacji i desktopów

0

W przypadku większości rozwiązań Citriksa można wybierać między wersją instalowaną w lokalnym środowisku a jej odpowiednikiem dostarczanym jako usługa z chmury publicznej. Przy czym klienci mogą budować rozwiązania hybrydowe, wykorzystując najlepsze właściwości chmury publicznej i lokalnych zasobów IT.

Firmy coraz chętniej korzystają z chmury publicznej. Analitycy Gartnera prognozują, że na świecie wydatki na ten cel będą rosnąć średnio o 16,4% rocznie do 2020 r. Nie dzieje się to przypadkowo. Cloud computing umożliwia optymalizację kosztów (np. przesunięcie wydatków z części kapitałowej do operacyjnej), zmniejszenie wydatków na infrastrukturę IT, wzrost wydajności, większą elastyczność czy uniknięcie kosztów licencji w tradycyjnej ich formie.

U podstaw środowisk chmurowych, zarówno prywatnych, jak i publicznych leży wirtualizacja zasobów w centrum danych. Wirtualizacja serwerów zapewnia szybkie i elastyczne dostarczanie zasobów obliczeniowych. Jednocześnie umożliwia bezpieczne współdzielenie zasobów serwerowych. Rozwiązania SDN (Software Defined Network) oraz NFV (Network Function Virtualization) wprowadziły wirtualizację do świata sieci komputerowych, przynosząc podobne korzyści i możliwości, co wirtualizacja serwerów.

Większość technologii Citriksa jest dostępnych w modelu chmurowym na platformie Citrix Cloud (wcześniej znanej pod nazwą Citrix Workspace Cloud). Za pomocą Citrix Cloud klient otrzymuje jedną, zintegrowaną, centralnie zarządzaną usługę, która umożliwia stworzenie i dostarczanie wirtualnego środowiska pracy użytkownikom. Aplikacje i desktopy składające się na środowisko pracy zaprojektowane w Citrix Cloud mogą być następnie dostarczane z lokalnego środowiska IT lub z chmury publicznej, w zależności od tego, która opcja jest lepsza dla klienta. Citrix Cloud umożliwia natomiast centralne zarządzanie, niezależnie skąd pochodzą wirtualne aplikacje i desktopy.

Odpowiednie konektory zapewniają bezpieczną łączność między usługą Citrix Cloud a zasobami znajdującymi się w środowisku IT klienta. Ponadto usługa ta może mieć dostęp do firmowego serwera usług katalogowych, co z kolei umożliwia przyporządkowanie odpowiednich pracowników do właściwych środowisk pracy. Użytkownicy mogą się łączyć ze swoim desktopem i aplikacjami z dowolnych urządzeń.

Usługa Citrix Cloud jest najszybszym sposobem wdrażania technologii oferowanych przez Citriksa: XenApp, XenDesktop, XenMobile, NetScaler oraz ShareFile. Upraszcza zarządzanie wirtualnymi środowiskami pracy i oferuje duże możliwości skalowania, nie wymagając przy tym dużych inwestycji kapitałowych. Umożliwia płynną i bezpieczną migrację z lokalnego środowiska IT do chmury publicznej. Istotną zaletą Citrix Cloud jest możliwość wykorzystania wielu lokalizacji w celu ochrony przed awariami i zdarzeniami losowymi. Usługa jest oferowana w modelu subskrypcyjnym, który znacznie ułatwia oszacowanie kosztów korzystania z wymienionych technologii.

Aplikacje i desktopy z chmury Microsoft Azure
Jednym z efektów bliskiej współpracy Citriksa z Microsoftem jest wspólna oferta usług cloud. Już od jakiegoś czasu XenDesktop jest przystosowany do uruchamiania w środowisku chmurowym, dzięki czemu wirtualne pulpity mogą być dostarczane z chmury prywatnej, publicznej i hybrydowej. Użytkownicy tego rozwiązania mogą uruchamiać i dostarczać swoje aplikacje oraz desktopy z platformy Microsoft Azure. W najbliższym czasie XenApp i XenDesktop zostanie w pełni uruchomiony jako usługa kompletnie dostępna z Microsof Azure.

Podobnie jest w przypadku dwóch innych produktów: Citrix NetScaler on Azure oraz ShareFile for Azure. Ten pierwszy to kontroler dostarczania aplikacji (ADC – Application Delivery Controller), który kilkukrotnie przyspiesza ich działanie i zapewnia wysoką dostępność. W tym przypadku jest to wirtualne urządzenie, które umożliwia bezpieczny i wydajny dostęp do aplikacji wdrażanych w chmurze. Jest interfejsem pomiędzy różnymi aplikacjami działającymi lokalnie oraz w chmurze publicznej.

Z kolei wersja ShareFile on Microsoft Azure pozwala użytkownikom na przechowywanie danych w rozmieszczonych globalnie centrach danych Microsoftu. Funkcja ShareFile StorageZones umożliwia przechowywanie danych w wielu lokalizacjach geograficznych, które znajdują się najbliżej użytkowników, aby uzyskać jak najlepszą wydajność oraz zapewnić zgodność z regulacjami prawnymi.

Krok, po kroku w kierunku chmury
Cloud computing nie zawsze jest właściwym wyborem, ale możliwość budowania rozwiązań hybrydowych z wykorzystaniem Citrix Cloud umożliwia zachowanie kontroli nad wrażliwymi elementami, a jednocześnie otwiera drogę do przenoszenia coraz to kolejnych desktopów i aplikacji do chmury publicznej. Integracja z bardzo popularną chmurą Microsoft Azure ułatwia tym użytkownikom, którzy już korzystają z cloud computingu, dostęp do rozwiązań Citriksa.

W kolejnym wpisie pokażemy, jakie wyzwania wiążą się z utrzymaniem wirtualnych desktopów, np. instalowaniem w nich aktualizacji oprogramowania i przedstawimy praktyczne rozwiązanie.

box_700x100px-itfocus_citrix_dol-artykulu_700x100_a

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ