Backup nad Wisłą – badanie Acronis oraz Virtualfocus.pl

0

Virtualfocus.pl oraz firma Acronis przeprowadziły wspólne badania dotyczące polityki backupu w polskich firmach. Jak komentuje wyniki badań Dariusza Jarecki, country manager firmy Acronis?

Wyniki międzynarodowego badania Acronis Global Disaster Recovery Index 2012, które zostało przeprowadzone wśród blisko 6000 pracowników IT małych i średnich firm z 13 państw na całym świecie, pokazały, że zaufanie do wewnętrznych procesów backupu i odzyskiwania danych wzrosło o 14% w stosunku do wyników z 2011 roku. Strategie backupu i plany odzyskiwania po awarii są sprawdzane bardziej regularnie. To pokrzepiająca informacja, pomimo, że – jak można się domyślać – wynik ten jest konsekwencją katastrof i klęsk żywiołowych, które w ubiegłym roku dotknęły większość regionów na świecie. Mimo to, prawie 1/3 firm nadal obawia się, że ich operacje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii zawiodą w przypadku poważnego incydentu, a 34% twierdzi, że ucierpiałoby z powodu długotrwałego przestoju.

A jak to wygląda wśród polskich firm? Wyniki naszej ankiety, przeprowadzonej razem z portalem Virtualfocus pokazały, że tylko połowa badanych (51%) uważa, że w przypadku poważnej awarii systemu firma posiada sprawdzone procedury, które umożliwią szybki powrót do normalnego funkcjonowania i uchronią przed przestojem. Zbliżona liczba ankietowanych (55%) ma pewność, że rozwiązanie do odzyskiwania danych stosowane w firmie, nie zawiedzie w przypadku poważnej awarii lub innych zdarzeń losowych. Wynik ten zastanawia, biorąc pod uwagę, że aż 78% badanych odpowiedziało, że firma posiada odpowiednie technologie, umożliwiające wykonanie kompleksowych operacji tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Wynika z tego, że firmy dysponują technologią, ale brak im procedur i pewności co do jej prawidłowego funkcjonowania w wypadku poważnej awarii.

Pocieszający jest natomiast fakt, że zdecydowana większość, bo aż 80% ankietowanych deklaruje, że backup w firmie wykonywany jest codziennie, a tylko co piąta osoba (18%) odpowiedziała, że raz w tygodniu. To istotna kwestia, biorąc pod uwagę ogromny przyrost nowych danych, które firmy generują każdego dnia oraz fakt, że aż jedna trzecia badanych (33%) zdradziła, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy firma doświadczyła poważnej awarii systemu.

Jednym z najbardziej popularnych i wszechobecnych w ostatnim czasie tematów poruszanych w środowisku IT jest wirtualizacja i wszelkie zagadnienia z nią związane. Wyniki naszej ankiety pokazały, że 45% firm ma zwirtualizowanych ponad połowę swoich serwerów, a 51% planuje przeniesienie serwerów w środowisko wirtualne w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jak widać, coraz więcej firm dostrzega zalety wirtualizacji, do których zaliczyć można m.in. możliwość optymalnego wykorzystania istniejących zasobów, szybkość i elastyczność oraz oszczędność kosztów sprzętowych.

Najpopularniejszą formą backupu – według naszej ankiety – jest przechowywanie kopii zapasowych na dysku sieciowym NAS. Na drugim miejscu pojawia się backup online (23%). Jako, że aż 71% ankietowanych twierdzi, że nie korzysta z usług w chmurze innych niż backup, jak widać jest to główna funkcja, jaką ta technologia pełni w firmach.

Dariusz Jarecki, country manager Acronis.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ